Çocuklarda kalp hastalığı belirtileri

Sağlıksız beslenme, bilgisayar başında uzun süre zaman geçirme, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler nedeniyle çocuklar, henüz şikayetlerini bile tam anlamıyla anlatamadan kalp hastalıklarıyla savaşmak zorunda kalabiliyor.

Morarma

Çocuklarda morarma eforla, yenidoğanda ise ağlama ve beslenme anlarında artıyorsa, bu durum kalp anomalisinde önemli bir belirtiyi oluşturabilir. Bu nedenle çocuğunuzda ya da bebeğinizde morarma varsa mutlaka en yakın zamanda bir uzmana başvurun.

Göğüs ağrısı

Çocuğunuzun efor sarfederken göğüs ağrısı oluşuyorsa mutlaka kardiyolojik testlerini yaptırmalısınız.

Büyüme ve gelişme geriliği

Büyüme ve gelişme sorunu olan çocuklarda özellikle kalp hastalığı olup olmadığının saptanması hayati önem taşıyor. Çünkü kalp kası hastalıkları ani yaşamsal sorunlar yaratabiliyor.

Bayılma

Bayılma, kalp kası hastalıkları ve ritim anormallikleri nedenleriyle de oluşabiliyor. Bu durumda kalbin yapısının belli testlerle incelenmesi büyük önem taşıyor.

Çarpıntı

Kalbin gerek dinlenme sırasında gerekse hareket sonrasında oluşan çarpıntılar da çok önemli. Çok yavaş veya çok hızlı kalp atımlarını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kas Yırtılması Nedir?

Sal Ağu 15 , 2023
Günlük yaşamın getirdiği hareketsizlikten ve oturma şeklinin bozukluğundan dolayı günümüzde birçok insanda kas yırtılması yoğun şekilde görülmeye başlanmıştır. Bu yırtılmalar hayatı riske atmadığı için pek fazla ciddiye alınmaz. Ancak hepsinin bir anlamı vardır. Örneğin sporcu kas yırtılmaları yanlış egzersiz anlamına gelebiliyorken, bir çalışan için kas yırtılmaları çok fazla hareketsiz olduğu anlamına […]
kas yırtılması

Recent Post