Corona Virüs Belirtileri

Uzmanlar, grip, nezle, alerji ile Kovid-19’da birbirine benzer bulguların olduğunu ancak yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığında mutlaka Corona (Korona) virüsünden şüphelenilmesi gerektiğini söyledi

Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.

grip ile korona farkları

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, Kovid-19 ile sık görülen diğer üst solunum yolu hastalıkları arasındaki farklara dikkat çekti.

“Yüksek ateş, alerji dışında nezle, girip ve Kovid-19’da görülmekte. Öksürük, grip ve alerjide, baş ve boğaz ağrısı ise nezle ve gripte görülüyor” dedi.
Kovid-19 testi için kişilerde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinden en az birinin aranması gerektiğine işaret eden Şenol, şu bilgileri verdi: “Alerji aniden başlamaz, belirti ve bulguları uzun sürelidir. Alerjide ateş olmaz, öksürük vardır. Alerjide hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Nezlede de hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı olur. Nezlenin en önemli belirtisi şiddetli burun akıntısı. Bu diğer hastalıklarda yok. Gripte ateş ve öksürük en önemli bulgu. Grip ile Kovid-19 birbirinden zor ayrılır. İkisinde de ani başlayan ateş, kuru öksürük, kırıklık ve halsizlik söz konusu. En önemli fark nefes darlığı gripte olmazken Kovid-19’da vardır. En çok karışan belirti ve bulgulara rağmen Kovid-19 grip değildir.”

Corona (Covid-19 , Korona) / Nezle / Grip / Alerji Semptomları

korona belirtileri

Özetle Korona virüs semptomlarını, nezle grip ve alerjiden nasıl ayırabiliriz?

Corona virüsün temel semptomları olarak; ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu gösteriliyor. Bazen hastalarda ayrıca ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal de görülebiliyor.

Covid-19’u diğerlerinden ayıran en temel semptom şiddetli solunum zorluğu nezle ve gripte solunum zorluğu görülmezken alerjisi olan hastalarda bazen bu semptoma rastlanıyor.

Güncel Corona Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Atopik Dermatit nedir? Atopik Dermatit kimlerde görülüyor?

Paz Eyl 13 , 2020
Bebeklikten erişkinliğe çok geniş bir yaş aralığında görülebilen, cilt kuruluğu ve şiddetli kaşıntı ile kendini gösteren Atopik Dermatit, aslında oldukça sık rastlanan kronik bir deri hastalığı. Günlerce süren kaşıntı ve uyku düzeninde bozukluk nedeniyle hayat kalitesini oldukça olumsuz etkileyebiliyor. 14 Eylül Atopik Dermatit Günü sebebiyle, Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği ile […]
Atopik Dermatit nedir? Atopik Dermatit kimlerde görülüyor?

Recent Post