Diyabetli Hastalarda Cinsel Sorunlar

Diyabet vücutta bir çok soruna neden olur. Diyabetli hastalarda görülen sorunlardan biri olan cinsel sorunlar diyabetik erkeklerde %45-90, kadınlarda %40-60 oranında görülmektedir.

Diyabet mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara sebep olan glukoz metabolizması hastalığıdır. Başlıca kalp damar hastalıkları, böbrek fonksiyonu bozukluğu, göz rahatsızlıkları (retinopati, katarakt) ve nörolojik problemlere yol açar. Bu komplikasyonlar sık rastlanılan tartışılan ve dile getirilen diyabet mağduriyetleridir. Bunun yanında çok dile getirilmeyen tartışılmayan paylaşmakta çekinilen önemli komplikasyon diyabete bağlı cinsel sorunlardır. Ereklerde oluşan diyabete bağlı cinsel sorunlar daha farkındalık gösterir. Kadınların cinsel sorunları çoğu zaman atlanmaktadır.

Diyabetik erkelerde en sık rastlanan cinsel sorunlar:

. Libido azalması (cinsel isteğin azalması yada kaybolması)

. Erektil disfonksiyon

. Retrograd ejakülasyon (geriye boşalma)

Diyabetik kadınlarda en sık rastlanan cinsel sorunlar:

Orgazm problemleri

. Cinsel organın ilişki esnasında ıslanmaması ve buna bağlı ağrılı cinsel ilişki

Libido azalması

. İlişki esnasında uyarılamama

Yukarıda zikredilen diyabete bağlı cinsel sorunlar, diyabetin mikro ve makrovasküler komplikasyonlarına bağlı gelişmekle beraber hastalığa eşlik eden diğer faktörlerde belirleyicidir.

Bunlar başlıca:

. Alkol kullanımı

. Sigara içimi

Hipertansiyon

. Dislipidemi

. Aterosklerotik hastalıklar

Obezite

Yaş

. Psikolojik rahatsızlıklar

. Sosyoekonomik koşullar

. Hastanın eğitim durumu

Hastanın medeni durumu en önemlileridir.

Diyabetik erkeklerde cinsel sorunlar %45-90  diyabetik kadınlarda %40-60 dır.

Diyabetik hastalarda özellikle kötü kontrollü diyabetik vakalarda tedaviye dirençli, uzun süren, tekrarlayan genitoüriner enfeksiyonlara sık rastlanır. Bunun yanında kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diyabetik ayak , eklem deformiteleri, kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri mevcut cinsel sorunlara ilave katkı yapmakta, hastalığın sunuluşu, tedavisi takibi ve teşhisini iyice karmaşıklaştırabilmektedir. Diyabetik hastalarının büyük ekseriyetinde psikiyatrik ve psikolojik problemler bulunmakta. Bunlardan başlıcaları anksiyete ve depresyon olmaktadır. Bu rahatsızlıklarda cinsel sorunları arttırmakta iyice içinden çıkılmaz hale getirebilmektedir.

Diyabete bağlı cinsel sorunlarda diyabetin damarların yapısını bozucu etkisine sekonder gelişen genitoüriner sistem doku beslenmesinin bozulmasına ilaveten, diyabete bağlı gelişen nörolojik tutulumlar (sinir tutulumları) cinsel organ fonksiyonlarını bozmakta bazen de fonksiyon dışı bırakmaktadır. Sonuçta cinsel performans düşmektedir.

Diyabete bağlı cinsel sorunlar sadece endokrinoloji uzmanıyla değil konuyla ilgili geniş bir kadro ile takibi gereklidir. Bu kadroda başlıca:

Endokrinoloji uzmanı

. Üroloji uzmanı

Kadın-doğum uzmanı

Psikiyatri uzmanı

. Diyabet hemşiresi

Diyetisyen bulunmalıdır.

Seks ile ilgili toplumsal ve ailesel baskılar kişisel tabular, doktorların bu konuyu yüzeysel geçmeleri veya üzerinde durmamaları özellikle kadın hastalarda bu problemlerin gözden kaçmasına sebep olmaktadır.

Diyabetli hastaların cinsel problemlerinin tedavisinde kan şekerlerinin normalleştirilmesi dışında ilave kalp damar, solunum, böbrek, diyabetik ayak eklem hastalıkları, göz rahatsızlıkları gibi ilave rahatsızlıkların da en iyi şekilde takip ve tedavi edilmelidir.

Psikiyatrik ve psikolojik destek tedavisi de asla ihmal edilmemelidir.

Kullanılan ilaçlar arasında cinsel fonksiyonları olumsuz etkileyen ilaçlar varsa yan etkisi olmayan ilaçlarla değiştirilmeli.

Sigara alkol kullanımı varsa bu alışkanlıklar ivedilikle terkedilmeli.

Kişiselleştirilmiş diyet ve egzersiz programları oluşturulmalı.

Duruma göre cinsel performansı düzelten veya arttıran ilaçlara da başvurulabilinir.

Diyabet oranları neden artıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Saç Problemleri İçin Doğal Çözümler

Çar Tem 27 , 2022
Saç problemleri olmayan bir kişi yoktur sanırım. Her gün mükemmel saçlarla uyanmak sadece filmlerde oluyor. Kozmetik konusunda da en çok parayı saçlarımıza harcıyoruz haliyle. Farklı saç problemlerine çözüm olabilecek, kullananlar tarafından olumlu yorumlar almış doğal yöntemler, saçlarımızdaki sorunları çözecek doğal ve etkili çözümler… Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Çözüm Malzemeler 1 […]
saç problemleri

Recent Post