Kadın Tuzluğu (Karamuk) Faydaları

Diğer İsimleri : Diken üzümü, Karamuk, Sarıçalı, Çoban tuzluğu, İt tuzluğu, Ekşimen, Garamık, Zibike, Çoban ekmeği, Tavşan ekmeği, Kızamık, Berberis vulgaris

Latice adı Berberis Vulgaris olan kadın tuzluğu bitkisi, sarı ya da turuncu çiçekli bir bitkidir. Bitkilerdeki tohumlar olgunlaştıkça kırmızı ve mor meyveler ortaya çıkar. Bazı kitaplarda kadın tuzluğu olarak geçen karamuk meyvesindeki asit limon ve elmada bulunanlarla aynıdır. Bu yüzden antioksidan bakımından oldukça güçlüdür.

Bu şifalı bitki, Asya ve Akdeniz’de 2500 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Eski Mısır’da kızamık, vebalara karşı bir önleyici olarak kullanılmıştır. 

sarı çalı (berberis vulgaris)

Soğuk algınlığını ve gribi giderir. Vücudu rahatlatır. İştah açıcı ve güçlendiricidir. Ateş düşürür. Damar daraltıcıdır. Kusmayı önler. Safrayı artırır. Kabızlığı giderir. Karaciğeri güçlendirir. Yüksek tansiyon, menopoz, adet ve varis şikayetlerini giderir.

Enfeksiyonlarla mücadele eder

Antibakteriyel ve anti fungal özelliklere sahip olduğu için enfeksiyonlara karşı korunmaya yardım eder. Vücuttaki çeşitli iltihap ve enfeksiyonların etkisini hafifletir. Mesane, üriner sistem, boğaz ağrısı, sinüzit, bronşit gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yarar sağlar.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Diyabete iyi gelen bitkinin suyu, kan şekerini düzenleyerek insülin duyarlılığınızı iyileştirmenizde size yardımcı olur.

Bağırsakları Rahatlatır

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen karamuk suyu, ince ve kalın bağırsaklar üzerinde yer alan düz kasları olumlu olarak etkileyerek hareket etmesini sağlar.

Kalp Sağlığınızı Korur

Karamuk suyu kalbi olumsuz yönde etkileyecek hipertansiyon, kolesterol ve kan dolaşımının azalması gibi rahatsızlıkların etkisini azaltarak kalbinizi korur.

Karamuk, kadın tuzluğu (Berberis  vulgaris)

Karaciğer ve Safra Kesesini Temizler

Safra kesesi, karaciğerin salgıladığı safra suyunu depolayan organımızdır. Karaciğerimiz ise yağları sindirmek için safra salgılayan, kanımızı temizleyen bir organımızdır. Safra salgısını kolaylaştıran karamuk suyu karaciğerin ve safranın yorulmadan çalışarak sağlıklı yapılarını korumasını sağlar.

Mideye İyi Gelir

Mide yanmasına ve mide bulantısına birebir olan karamuk suyu, hazımsızlığa iyi gelerek tüm sindirim sistemini koruyucu yapı gösterir.

Kan Basıncını Düşürür

Karamuk suyu kan basıncını düşürerek, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçerek sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir

Faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi özelliği vardır. Karamuk enfeksiyonları hafifleten ve geçiren yapısı ile özellikle idrara çıkarken yanma yaşayan kişilerin rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kadın tuzluğu suyu bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği ile hastalıklara yakalanmamanızı sağlar; vücut direncinizi arttırır.

Parazitleri ve Bakterileri Yok Eder

Suyu içerdiği bileşenler ile vücudunuzda olan bakteri ve parazitlerin yok edilmesini sağlayarak sizi olası hastalıklardan ve bitkinlikten koruyucu özellikler gösterir. Böylelikle gün içerisinde hem çok daha enerjik olursunuz hem de yıl içerisinde hastalıklara yakalanmazsınız.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Sindirim sistemini rahatlatan özellik göstermektedir. Özellikle hazımsızlık sorunlarına birebir olan karamuk suyu reflü, gastrit, ülser gibi tüm mide rahatsızlıklarınıza, iyi gelmektedir.

Karın Ağrısına İyi Gelir

Karın ağrılarınıza neden olan rahatsızlıklarınızın etkilerini rahatlatır. Özellikle hazımsızlıktan dolayı oluşan gazdan kaynaklanan karın ağrılarına iyi gelen karamuk suyu gün içerisinde hissettiğiniz krampların ve karın ağrılarının önüne geçer.

Epilepsi İçin Faydalıdır

İçerisinde yer alan bileşenler ile epilepsi ataklarının önlenmesinde ve epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan karamuk suyunu epilepsi hastası iseniz muhakkak tüketmenizi öneriyoruz.

Menopoz ve Adet Döneminde Rahatlama Sağlar

Adet döneminde meydana gelen krampların ve adet düzensizliklerine iyi gelen karamuk suyu aynı zamanda menopoza giren ve menopozun ilk evrelerinde görülen sıcak – soğuk basması, terleme, sinirlilik gibi durumlarda sizi rahatlatan özellikler göstermektedir.

Sinir Sistemini Rahatlatır

Karamuk suyu sinir sistemini rahatlatacak bileşenleri ile başta epilepsi olmak üzere tüm sinir sisteminde meydana gelecek rahatsızlıklarda sizi rahatlatan ve ataklarınızı hafifleten özellikler göstermektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kadın tuzluğu suyu kan basıncını düşüren etkisi ile tansiyonun normal değerine düşmesini sağlayarak yüksek tansiyon hastalarını gün içerisinde rahatlatır.

Kullanım Şekli : İnce kıyılmış kabuklardan 1 çay kaşığı ( kök kullanılacaksa 1 çorba kaşığı ) 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel 1′er çay bardağı içilir. Ayrıca 4 bardak suya 20-30 gr. yaprak konarak birkaç dakika kaynatılıp günde 3 defa 1′er çay bardağı içilir.

Uyarı :
Hamileler kadın tuzluğu bitkisini kesinlikle kullanmamalıdır!

Ayvanın Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hamilelikte Cinsel İlişki

Pts Ara 7 , 2020
Hamilelik belirtileri kesinleştiğinde ve genel olarak, hamilelikte yolunda gittiğinde, çiftin cinsel hayatını değiştirmesi için hiçbir sebep yoktur. Hamilelikte cinsel ilişki, çocuk için bir tehlike oluşturmaz. Eğer, cinsel ilişki söylenildiği gibi bebeğe zarar verse veya riskli olsaydı sık sık hamilelik düşükle sonlanırdı. Açıkça söylemek gerekirse, sağlıklı hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilir ancak […]
Hamilelikte cinsel ilişki

Recent Post