Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı kaç kalori?

Ana vatanı Güney Amerika olan ancak Türkiye’de üretimi gittikçe artan yer fıstığı, besin değerleri açısından çok zengindir. Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunuyor. Yer fıstığı vitamin ve mineral açısından çok zengin olan sağlık için oldukça faydalı bir kuruyemiştir.

100 gr. yer fıstığı 26 gr. protein içeriği sayesinde protein oranı da çok yüksektir…

Kabuklu Yer Fıstığının Tüm Faydaları

  • Mide ve kolon kanserinde kabuklu fıstığın etkili bir koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.
  • Yer fıstığının içerisindeki polifenolik asitler sinir sağlığı için faydalıdır. Bu nedenle sinirlerle alakalı tüm hastalıklara karşı koruyucudur. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece birisidir.
  • Yaşlılığın getirdiği sinir tahribatında da yer fıstığı etkilidir.
  • İçerdiği protein ve amino asitler sayesinde vücudun normal ve sağlıklı büyümesi için önemlidir.
  • Yer fıstığının glisemik endeksi 14’tür ve glisemik oranı yalnIzca birdir. Bu çok düşük olarak sayılmaktadır ve bu sayede yer fıstığı kan dolaşımında şekerin çözülmesini azaltarak, şeker hastalığı riskini azaltır.
  • Yer fıstığı tohumunda bol miktarda riboflavin, tiyamin, ve E vitamini bulunur.

Alzheimer hastalığı, genelde 60 yaş üstü insanlarda görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği için de, maalesef bir tedavisi yoktur. Alzheimer hastalığı, beyin dokusuna zarar vererek kişinin sosyal ve zihinsel becerilerini gerektiği gibi kullanmasını engellemektedir.

Fazla miktarda yağ içerir ancak bu yağlar vücudumuz için faydalıdır. İçerdiği yağlar tekli doymamış ve doymamış yağlardır. Potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir, selenyum ve çinko gibi vücut için çok gerekli vitaminleri içeriğinde barındırır.

Düzenli ve orantılı tüketimi sonucunda yer fıstığı, kalp ve damar sağlığınız için, içerdiği birçok faydalı yağ asitleri nedeniyle oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra beyin sağlığını koruyan yer fıstığı Alzheimer riskini azaltıyor. Bu nedenle haftada en az 4 defa, bir avuç dolusu yer fıstığını veya başka bir yemişi, kalp sağlığınızı korumak için tüketin.

Besin Değeri

Gayet besleyici olan yer fıstığının 100 gramında 567 kalori vardır ve %7’si sudur. Ayrıca diğer besin içerikler aşağıdaki gibidir:
25.8 gram Protein
16.1 gram Karbonhidrat
4.7 gram Şeker
8.5 gram Lif
49.2 gram Yağ
6.28 gram doymuş yağ
24.43 gram doymamış yağ
15.56 gram çoklu doymamış yağ
15.56 gram Omega-6

Kabuklu Yer Fıstığının Zararları  

Yer fıstığının birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve bilinçsiz tüketilmesi gibi durumlardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararlar kişinin sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Özellikle kolesterol konusunda farklı görüşler vardır. Bu yüzden kolesterol sorunu olan kişilerin doktorların danışarak fıstık tüketmeleri önerilmektedir.

Stresi yiyerek yenebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gastrektomi ameliyatı nedir, çeşitleri nelerdir?

Çar Mar 16 , 2022
Gastrektomi, midenin bir kısmını veya tamamının alımı için yapılan ameliyattır. Gastrektomi ameliyatı günümüzde öne çıkan iki kullanımı mide kanseri ve obezite cerrahisidir. Bunun dışında tip-2 diyabet ve gastroparezi (mide boşalma sorunu) tedavisinde de tercih edilebilmektedir. Gastrektomi çeşitleri nelerdir? Gastrektomi operasyonunda midenin tamamını veya bir kısmı çıkarılır. Üç ana tip gastrektomi vardır: Tüm midenin çıkarıldığı total […]
mide kanseri ameliyatı

Recent Post