Kuru Dut’un Az Bilinen Faydaları

Dut kurusu bol miktarda kalsiyum ve demir içermektedir. Dut kurusu içerdiği vitaminler sayesinde pek çok hastalığın önlenmesine veya tedavi sürecine iyi gelmektedir.

Aşura gibi birkaç tatlı da kullanılsa da aslında dut kurusu bu özellikleri düşünüldüğünde beslenme alışkanları içinde yerini alması gereken en önemli besinlerden biridir. İşte dut kurusunun bilinmeyen faydaları;

Dut kurusu boğaz iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda diş ve diş eti hastalıklarına karşı da etkilidir. Enerji vererek, vücut direncini artırır. Sizlerde kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsanız dut kurusu tüketebilirsiniz.

İçinde bulunduğu demir sayesinde kansızlığı önler. Oldukça güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Bu yüzden hastalıklara karşı koruyucudur. Bağırsaklarınız düzenli çalışmıyorsa aç karnına dut kurusu yemeniz bu sorunu aşmanızda size yardımcı olur.

Vücutta meydana gelen egzama gibi yaralara ve sorunlara karşı oldukça etkilidir. Karaciğeri kuvvetlendiren en önemli besindir. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunur. Bu yüzden hem gelişim çağındaki çocuklar hem de yaşlılar için oldukça önemli bir besindir.

Dut kurusu bol miktarda kalsiyum içerir ve günlük kalsiyum ihtiyacının ’unu karşılar. İçinde bulunan demir, kalsiyum ve diğer vitaminler sayesinde anne sütünü artırmada yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Homeopati Nedir?

Cts Eki 7 , 2023
İnsanların son yıllarda yöneldiği  tamamlayıcı tedavi şekillerinden biri de homoepatidir. Homeopati, vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden etkili ve bilimsel bir sistemdir. 19. yüzyılın başlarında Alman doktor ve eczacı Samuel Hahnemann tarafından bulunan ve vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir tedavi sistemidir. Homeopati sözcük olarak yunanca; Homeos […]
homeopati

Recent Post