Kirlilik Hindistan halkını koronavirüse daha mı dayanıklı kıldı?

Hindistan ‘da milyonlarca insan temiz su içemiyor, kalabalık evlerde yaşıyor, hijyenik olmayan gıdalarla besleniyor ve ölümcül düzeyde hava kirliliğine maruz kalıyor.

Fakat Hint bilim insanları tarafından yürütülen iki ayrı yeni araştırma, ülkede her yıl milyonlarca kişinin yaşamına mal olan bu kötü koşulların; insanlara koronavirüs karşısında bir avantaj sağlamış olabileceği sonucuna vardı.

Hindistan’daki temiz su, hijyen ve hava kirliliği sorunlarının insanların kalp ve solunum yolları sorunları, kanser ve diyabet gbi bulaşıcı olmayan bir dizi hastalıklara yakalanması ihtimalini nasıl artırdığı hükümet tarafından hazırlatılan bir araştırmada açıkça ortaya konuyor. Sadece hava kirliliği yüzünden Hindistan’da her yıl 1 milyonu aşkın insan yaşamını yitiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü temizlik önemli diyorken…

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de temiz su, atık su altyapısı ve hijyen koşullarının Covid-19’dan korunmakta hayati önem taşıdığını söylüyor.

Üstelik WHO ile BM çocuk örgütü UNICEF’in ortak yaptırdığı bir çalışmada:

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan ve hemen tamamı gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 3 milyara yakın insanın; en basit bir el yıkama düzeneği ve imkanından yoksun olduğunu ortaya koymuştu.

Geçmeyen Burun Akıntısı Rinit Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Koronavirüs bağışıklığını arttırmak için D vitamini

Sal Kas 10 , 2020
Vitamin D miktarı ile Covid19 hastalığının şiddetinin ters orantılı olduğunu artık öğrendik. Yani vücuttaki D vitamini seviyesi yükseldikçe koronavirüs hastalığının şiddeti azalıyor. Bu konuyla ilgili çok sayıda yayın yapıldı, istatistiksel bilgiler verildi. Konuyla ilgili Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun yayınladığı vitamin D’yi yükseltmek için yapılacaklar ile ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz.. Öncelikle Vitamin […]
D vitamini koronavirüs

Recent Post