Aloe Vera Kırışıklık İçin Kullanılabilir mi?

Aloe vera, binlerce yıldır çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan tropikal bir kaktüs türüdür. Günümüzde, iyileştirici ve nemlendirici özellikleri ve içerisinde barındırdığı zengin besleyici bileşenleri nedeniyle, aloe vera, çeşitli cilt bakım ürünlerinde ve kremlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok insan kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olması için aloe vera kullanmaktadır.

Aloe vera etli yapraklı bir bitkidir. Kalın, tırtıklı yapraklara sahiptir. Aloe vera yapraklarının içindeki berrak jel, yanmış veya tahriş olmuş cildi yatıştırmak, kırışıklıkları gidermek, sivilce ve sivilce izlerini tedavi etmek için kullanılır. Antibakteriyel nitelikleri muhtemelen sivilce tedavisinde topikal kullanım için etkili kılan maddedir. Hafif-orta dereceli sivilcelerin tedavisi için aloe vera sivilce maskeleri oldukça işe yarayabilmektedir.

Aloe Vera Jeli

Ağız yoluyla tüketilen aloe vera kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Aloe vera bir jel veya tablet takviyesi olarak ağızdan alınabilir. Aloe vera takviyeleri kullanmanın kırışıklıkların görünümünü azalttığına dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

2009 yılında Annals of Dermatology Dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, 45 yaş üstü 30 sağlıklı kadının ciltlerindeki kırışıklık ve elastikiyet durumlarını ölçtüler. Daha sonra, her katılımcının rastgele aloe vera jel takviyeleri kullanmalarını sağladılar.

Kadınların yarısı düşük dozda (günde 1.200 miligram) ve diğer yarısı yüksek dozda (günde 3.600 miligram) kullandı.

Kadınlar 90 gün boyunca aloe vera jel takviyesi kullandılar. Çalışmanın sonunda, bilim insanları her iki grupta da kırışıklık, esneklik ve kolajen üretiminde iyileşmeler görüldüğünü gözlemlediler.

2015 yılında yapılan diğer bir araştırmada da benzer sonuçlar bildirildi. Katılımcılar, 20-50 yaşları arasında 54 kadından oluşmaktaydı.

8 hafta boyunca, kadınların yarısı her gün beş tablet aloe vera jel tozu tüketiyordu. Diğer yarısı plasebo ürünü kullandı. Aloe vera takviyesi alan kadınlarda, yüz kırışıklıklarında belirgin şekilde iyileşmeler görülmüştür.

Araştırmacılara göre aloe verada sterol adı verilen moleküller bulunmaktadır. Bu steroller, cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olan kolajen ve hyaluronik asit üretimini teşvik eder. Sonuç olarak, kırışıklıklar daha az belirgin olur.

Bu bulgular, aloe veranın kişiyi kırışıklıklardan kurtaracağı anlamına gelmez. Bulgular aloe veranın cildin dokusunu iyileştirerek kırışıklıkların görünümünü azaltabileceğini göstermektedir.

Yukarıdaki çalışmalar aloe veranın ağızdan takviye ürünü olarak almasına odaklanmıştır.

Kırışıklıklar için aloe vera nasıl kullanılır?

Birçok eczaneden veya internet üzerinden aloe vera jeli satın alabilir ya da hava şartları uygunsa bulunduğunuz bölgede aloe vera yetiştirebilir, taze bir yaprağı kesebilir ve jeli çıkarabilirsiniz.

Daha önce cildinizde aloe vera kullanmadıysanız, önce bir yama testi yapmak faydalı olabilir. Aloe veraya karşı alerjili olmak mümkündür. Cildinizde bir reaksiyon ortaya çıkarsa jeli kullanmayı bırakın.

Jelin kullanımının sizin için güvenli olduğunu öğrendikten sonra, aşağıdaki adımları izleyin.

 • Ellerinizi ve yüzünüzü temizleyin ve kurulayın.
 • Parmaklarınızla yüzünüze ince bir tabaka aloe vera jeli sürün.
 • Ciltte 5-10 dakika bekletin. Daha uzun süre bırakırsanız kuruluğa neden olabilir.
 • Soğuk suyla durulayın ve hafifçe kurulayın. Her zaman kullandığınız nemlendiricinizi kullanın.
 • Günde bir kez tekrarlayın.

Aloe verayı cilt için harika yapan nedir ve kırışıklıkları nasıl azaltır?

Aloe vera özü, vücutta kolajen üretimini doğal olarak artırmaya yardımcı olur, bu da ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur. Kolajen kırışıklıkları azaltmada ve cildin sıkılaşmasında etkili olmaktadır. Ayrıca cildin esnekliğini de arttırır.

Aloe vera cildin genel sağlığını iyileştiren pek çok bileşeni bünyesinde barındırmaktadır. Aloe verada kırışıklıklara yol açan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan 18 amino asit ve B1, B3, B6 ve C vitaminlerini içerir.

Aloe Vera Jeli

Kırışıklıkları azaltmak için aloe vera kullanmanın kolay yolları

Masaj

Cildinize aloe vera özü ile masaj yapmaktan daha iyi başka bir şey yoktur. Bununla beraber aloe veraya kırışıklıklar için ekstra faydalar sağlayabilecek diğer bileşenleri de karıştırabilirsiniz.

Aloe jel ile cildinize masaj yapın

Aloe vera daha genç görünmenizi sağlamak için tek başına oldukça yeterli olabilir. Yüksek kalitede organik aloe vera jeli bulun. Birkaç dilim kesin ve özünü çıkarın, iyice karıştırın ve yatmadan önce cildinize masaj yaparak uygulayın, farkı birkaç gün içinde görebilirsiniz.

Kırışıklıklar için aloe vera ve salatalık ile yüz maskesi

Bu nemlendirici maske, sadece cildi nemlendirmek ve gençleştirmek için değil, aynı zamanda iltihabı azaltmak ve ciltte doğal bir ışıltı ortaya çıkarmak için de idealdir.

Nasıl yapılır?

 1. Kabukları soyulmamış yarım salatalığı dilimler halinde kesin.
 2. Bu dilimleri bir blendıra koyun ve sulu bir kıvam alana kadar karıştırın.
 3. İki yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin ve pürüzsüz hale gelinceye kadar tekrar karıştırın.
 4. Yüzünüzü ve boynunuzu ılık suyla ve yağsız bir temizleyiciyle yıkayarak makyajı temizleyin ve gözenekleri açın.
 5. Karışımla yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze eşit şekilde masaj yapın.
 6. On beş dakika sonra maskeyi soğuk suyla durulayın ve cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

Ayrıca bu maskeye birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek harika bir aloe vera sivilce maskesi elde edebilirsiniz.

Göz altı kırışıklıkları için badem yağı ile aloe vera

Bu maske, koyu halkaların yanı sıra yüz ve göz altı kırışıklıklarının azaltılmasına yardımcı olur. Badem yağı, cildin dokusunu iyileştirmenin yanı sıra pigmentasyonu azaltır. Aloe cildin elastikiyetini artırmaya ve sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Aloe verayı domates suyu, zerdeçal özü, hindistan cevizi yağı vb. ile de karıştırabilirsiniz.

Malzemeler

 • Aloe vera jel
 • Badem yağı
 • Muz

Yapılışı

 1. Bir karıştırma kabında, muzu bir çatalla ezin.
 2. İçerisine 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin.
 3. Bütün malzemeler iyice karışana kadar çırpın.
 4. 3 çay kaşığı badem yağı ilave edin.
 5. İyice karıştırın.

Nasıl uygulanır

 1. Yüzünüzü ve boynunuzu ılık suyla ve yağsız bir temizleyiciyle yıkayarak makyajı çıkartıp gözenekleri açarak başlayın.
 2. Parmaklarınızı kullanarak bir miktar maskeyi kaptan alın ve yüz, boyun ve dekolte bölgelerine kalın bir tabaka halinde yayın.
 3. On beş dakika kadar kurumasını bekleyin.
 4. Cildinizi ılık suyla durulayın ve maskeyi temizleyin.
 5. Tüm maske temizlendiğinde gözenekleri kapatmak ve sıkılaştırmak için cildinizi tekrar soğuk suyla yıkayın.
 6. Son olarak cildinizi yumuşak ve temiz bir havluyla kurulayın.

Kırışıklıklar için aloe vera ve yumurta beyazı

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı aloe vera jel
 • 1 yumurtanın beyazı

Yapılışı

 1. Bu iki malzemeyi iyice karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz macunla yüzünüze hafifçe masaj yapın. ,
 3. Yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Bu yüz maskesini haftada iki kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe vera jeli, cilt için güçlendirici etki gösteren E vitamini açısından oldukça zengindir ve yumurta akı ile birlikte oldukça etkili bir kombinasyon oluşturur.

Aloe vera cilde başka hangi yollarla fayda sağlayabilir?

Aloe vera, cilt için aşağıda sıralananlar gibi ekstra faydalar sağlamaktadır.

Cildi korur. Aloe vera antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir. Bu besinler cildin güçlü olmasını sağlar ve ultraviyole radyasyona karşı korumaya yardımcı olabilir.

Yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur. Aloe vera yaraya uygulandığında, kolajen üretimini artırarak yaranın iyileşmesini destekler. Ayrıca, kolajenler arasındaki bağlantıları kuvvetlendirerek cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Güneş yanığı. Serinletici etkisi ve antienflamatuar özellikleri sayesinde aloe vera güneş yanıkları için yatıştırıcı özellikler gösterir.

Sivilce. Aloe veranın anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri hafif ila orta şiddette sivilceler için faydalı bir tedavi yöntemidir.

Sonuç olarak;

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, aloe vera takviye ürünlerini ağız yoluyla kullanmanın kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Birçok kişi, aloe vera jelinin cildine uygulanmasının, ince çizgilerin daha az fark edilebilir olmasını sağladığını ifade etmektedir.

Aloe Verayı destek ürünü olarak ağız yoluyla tüketmeden önce sizin için güvenli olduğundan emin olmak için önce mutlaka doktorunuza danışın.

Aloe vera supplementi üzerindeki üretici talimatlarına uyun ve araştırıp güvenli bulduğunuz bir marka tercih edin. Kırışıklık için cildinizde aloe vera kullanıyorsanız ve döküntü veya tahriş ortaya çıkarsa, derhal kullanmayı bırakın.

Goji Berry Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dünyanın ilk RSV aşısı "Arexvy", AB'den de onay aldı

Per Haz 15 , 2023
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) kaynaklı hastalığa karşı geliştirilen “Arexvy” adlı ilk aşıya onay verdi. AB Komisyonundan yapılan açıklamada, 60 yaş ve üzerindekilerin, RSV’nin yol açtığı alt solunum yolu hastalıklarına karşı korunması için geliştirilen aşıya onay verilmesinin, geçen kış artan RSV enfeksiyonları göz önünde bulundurulduğunda önemli olduğu […]

Recent Post