Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini fundagiller ailesinden, biraz acı bir tada sahip olduğu için pek tercih edilmeyen bir meyvedir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta yer alan serbest radikallerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını engeller. Serbest radikaller kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı zaman kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda içeriğinde yüksek oranda A, C vitaminleri ve yararlı maddeler bulunur.

Yaban mersini nerede yetişir?

Genel olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Batı Asya’da, ülkemizde ise 4 mevsim yağış alan bir iklime sahip olması sebebiyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde daha çok yetişir.

Yaban Mersininin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr
Kalori (kcal): 57
Yağ (g): 0.3
Karbonhidrat (mg): 14
Protein (g): 0.7

Yaban Mersininin Faydaları

Kırmızı ya da mor renkli olarak doğada yer alır. Faydaları keşfedildikten sonra her insanın tercih ettiği bir meyve olan ve mutfaklarda yerini almaya başlayan yaban mersini, birçok kanser türünü önler. Aynı zamanda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemi içerisinde yer alan organlar başta olmak üzere, organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

1. Kanser riskinin önüne geçer

kanser

Günümüzün en önemli hastalıklarının başında kanser gelir. İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken serbest radikallerin çoğalması, birçok farklı türü olan kanserin ortaya çıkış sebeplerinden biridir. Kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamak için bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin daha çok tüketilmesi gerekir. Yaban mersininin içerisinde yer alan yararlı maddeler birçok kanser türünün oluşumuna engel olur.

2. Beyni korur

beyin

Beyin, insan vücudunun en değerli ve en önemli organları arasında ilk sırada gelir. Birçok davranış beyinden alınan komutlar sayesinde gerçekleştirilir. Beyin fonksiyonlarının uzun süre ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için beyni destekleyen besinlerden biri de yaban mersinidir.

3. Göz sağlığına iyi gelir

eye-419646_640

İlerleyen yaşlarda katarakt, miyop, hipermetrop ve göz kuruluğu gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Düzenli olarak yaban mersini tüketmek görmeyi sağlayan hücre ve dokuların güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda içerisinde yüksek oranda yer alan magnezyum, çinko, sodyum, bakır ve çeşitli önemli minerallerle görme kaybına engel olur. Göz hastalıklarının kısa bir sürede geçmesini sağlar.

4. Stres oluşumunu engeller

alzheimers-749616_1280

Stres, yoğun iş hayatı nedeniyle çalışan insanların en büyük sorunu halindedir. Çok fazla stres insan vücuduna ciddi anlamda zarar verebilir. Stresi kontrol altına almak için, ruh haline direkt olarak etki eden, rahatlatan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Yaban mersini de, içeriğinde yoğun oranda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde rahatlatıcı etkiye sahiptir.

5. Damarların tıkanmasını önler

pexels-elina-krima

Damarlar, vücuttaki temiz kanın her organa ve her dokuya ulaşmasını sağlar. Özellikle sigara kullanımı başta olmak üzere sağlıksız yaşam alışkanlıkları ve kötü beslenme düzeni sebebiyle damarlarda deforme oluşabilir. İlerleyen zamanlarda damar tıkanıklığı ortaya çıkabilir. Damar tıkanıklığı aynı zamanda organlara yeterli kanın gitmemesi anlamına gelir ve vücuda büyük ölçüde zarar verir. Damarlarda yaşanacak problemlerin önüne geçmek için yaban mersini tüketilebilir.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Damak tadına göre taze ya da kuru olarak düzenli bir şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda kek, muhallebi ya da pasta gibi hamur işlerinin içerisine de ilave edilebilir. Böylece buruk olan tadı biraz da olsa etkisini kaybeder ve tüketimi daha kolay olur. Meyve suyu, marmelat ya da reçel gibi kullanım alanları da bulunur. Yemek ve soslara tat vermesi için kurutulup baharat olarak kullanılabilir. Sağlıklı yaşamı prensip olarak kabul etmiş kişilerin kullanım tercihi ise smoothie formudur.

Yaban mersini satın alırken gerçek olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. 5 farklı çeşidi olduğu için gerçeği ayırt etmekte zorlanılabilir. Peki gerçek yaban mersini nasıl anlaşılır?

Gerçek olan meyvenin tadı biraz acı ve buruk olur. Rengi de koyu mordur. Kurutulduğu zaman bu tat daha yumuşak ve daha tatlı olabilir. Eğer meyve gerçek ise şişkinliğe ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Diğer çeşitlerinde böyle bir fayda görülmez.

Yaban Mersininin Zararları

  • Salisilat, bazı ilaçların ana maddesidir ve yaban mersininin içeriğinde yüksek miktarda bulunur. Salisilat maddesine duyarlı kişilerde yaban mersininin yan etkileri görülebilir. Çok fazla tüketildiği zaman, mide bulantısı, kusma ya da baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Salisilat aynı zamanda vücuttaki kan yoğunluğunu belirli bir oranda inceltir. Ameliyat olacak kişilerin hem ameliyat öncesi hem de sonrasında belirli bir süre yaban mersini tüketimine ara vermeleri gerekir.
  • Kadınlarda her ay periyodik olarak görülen adet kanaması döneminde tüketilmesi kanamayı artırabilir.
  • Kolesterol sorunu olan kişilerin tüketmesi sakıncalı olabilir. Çünkü yaban mersini kolesterol seviyesini belirli bir oranda düşürme etkisine sahiptir.
  • İçeriğinde yer alan tanen adlı madde, özellikle kalp hastalığı olan kişilerde kötü bir etkiye neden olabilir. Bu sebeple kalp hastalarına tavsiye edilen bir meyve değildir.
  • Yaban mersini çok yenirse ne olur; sindirim sistemine dahil olan organ ve dokular olumsuz bir şekilde etkilenir. Vücuda fazla alınması bazı fonksiyonların da işleyişinde bozulmalara sebebiyet verebilir. Bu tür sorunların önüne geçmek için tüketirken dikkatli olunması gerekir.

Yaban Mersini Alerji Yapar mı?

Bazı besinlerin tüketimi insan vücudu alerjik reaksiyon vererek, vücudun farklı bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı ya da kabuklanma gibi sorunlara neden olabilir. İçerisinde yer alan silsilat ve tanen gibi güçlü maddeleri bazı vücut sindirmede ya da emilim aşamasında zorlanabilir. Bu nedenle insan vücudunda tepkisel olarak kendini belli eder. Aynı zamanda günlük tüketilmesi gereken miktarın üstüne çıkıldığında da aynı alerjik etki ortaya çıkabilir.

Yaban Mersini İshal Yapar mı?

Yaban mersini içeriğinde yer alan B12 ve B16 vitaminleri vücuda büyük oranda yarar sağlar. Ancak düzenli olarak kullanılması gereken bir ilacın kullanım zamanından sonra yenildiği takdirde mide sorunlarına neden olabilir. Mide sorunları bir süreden sonra ishali beraberinde getirir. Aynı zamanda tüketirken aşırıya kaçıldığı zaman sindirim sistemi içerisinde yer alan organ ve dokular üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu günlük tüketilmesi uygun görülen oranın aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Düğmelice süpürge (zampur, yaban yarpuzu, Yaban nanesi, yaban kekiği)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Somon Balığı Faydaları

Sal Ağu 25 , 2020
Somon balığı vitaminleri, mineralleri ve düşük kalorisi ile 7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken sağlıklı bir besin. Her mevsim balık tezgahlarında kendine yer bulan somon, sezon dışında da balık yemek isteyenler için bir fırsat. Omega 3 yağ asitleri, B12 vitamini ve protein bakımından oldukça zengin olan somon balığı, dolgun ve pembe görüntüsüyle […]
somon

Recent Post