Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Yazın sevilen meyvelerinden bir tanesi olan kiraz yalnızca meyvesiyle değil sap kısmı ile de vücuda pek çok fayda sağlar. Antioksidan ve idrar söktürücü (diüretik) etkileri bulunan kiraz sapı bu özellikleri sayesinde faydalı bir bitki çayı malzemesi olarak tercih edilebilir.

Kiraz sapının sahip olduğu diüretik etki, idrar yollarında enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmaların süpürülmesini sağlayarak enfeksiyonlardan korunmayı veya mevcut iltihaplanmaları gidermeyi destekleyebilir. Bunun yanı sıra böbrek, mesane ve üreter taşlarının oluşumunu engellemeye veya bunları vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. İdrar söktürücü etkinin vücuttaki bir diğer faydası da ödem atmayı desteklemesidir. Ödem, şişlik ve bundan kaynaklı rahatsızlık hislerinin giderilmesi özellikle de kadınlarda menstrual döngüden (adet döngüsü) kaynaklı sorunlarla mücadelede faydalı olabilir. Bu nedenle form çayları veya ödem atmaya yardımcı doğal bitki çaylarının içerisinde kiraz sapına sıklıkla yer verilir. Ancak bunun yanında bol su tüketimine dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Kiraz sapı aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu durum bazı hastalıklarla mücadelede olumlu etki sağlayabilirken kanama riski bulunan bazı hastalarda ise riskleri artırabilir. Bu nedenle kronik hastalıkları bulunan kişilerin kiraz sapı çayı tüketimi konusunda öncelikle hekimlerine danışmaları gerekir.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Doğal veya yapay, bitkisel veya hayvansal kaynaklı herhangi bir besinin doğrudan zayıflatıcı bir etki sağlaması mümkün olmadığı gibi bu yaklaşım bilimsellikten de uzaktır. Ancak bazı besinler içerdikleri bitkisel bileşenlerin etkileriyle metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olarak, kan şekeri regülasyonunu veya ödem atımını destekleyip kilo kontrolü sağlamanıza katkıda bulunabilir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde kiraz sapı çayı da bir zayıflama diyeti uygularken forma girmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Dolayısıyla bitki çayı tüketiminize engel teşkil edebilecek bir sağlık sorununuz yoksa kilo vermek için diyetisyen gözetiminde bir beslenme planı uygulayıp buna ek olarak kiraz sapı çayı da tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz sap faydaları, diüretik etkisi ve içerdiği fenolik bileşenlerin sağladığı antioksidan etkiden kaynaklanır. Çay halinde tüketildiğinde vücuda sayısız fayda sağlayabilir. Ancak kiraz sapı çayının sağlık üzerindeki en yaygın bilinen faydaları şu şekildedir:

  • Ödem atıcı etkisi sayesinde el ve ayak şişmesi sorunu yaşayan kişilerde bu sorunların hafifletilmesine yardımcı olabilir.
  • Özellikle karın bölgesinde oluşan şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olurken idrar söktürücü etki ile birlikte vücuttan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasını (detoksifikasyon) destekler.
  • İçerdiği fenolik bileşenlerin antioksidan etkileri sayesinde antiinflamatuar (iltihap giderici) etki sağlar. İdrar söktürücü etki ile antioksidan etkileri sayesinde kiraz sapı çayı idrar yolu enfeksiyonları ile mücadeleyi desteklerken böbrek sağlığını korumaya da yardımcı olur.
  • İçerdiği fitokimyasal bileşenler sayesinde bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olan kiraz sapı çayı kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir.
  • Antioksidan etkiye sahip flavonoidler içerdiğinden kemik ve eklem sağlığını güçlü tutmaya yardımcı olur, romatizmal eklem hastalıkları ile mücadeleyi destekler.
  • Serbest radikalleri yok eden antioksidan bileşenleri içerdiğinden genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, kanser ve enfeksiyona karşı korunmaya katkı sağlar.

Tüm bu faydaların sağlıklı bireyler için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Sürekli ilaç kullanımı söz konusu olan veya çeşitli hastalıkları bulunan kişiler için kiraz sapı içeriğinde yer alan bileşenler risk teşkil edebilir. Bu nedenle böyle durumları olan kişiler hekimlerine danışmadan herhangi bir bitki çayının yoğun olarak tüketimine başlamamalıdır.

Kiraz Sapı Çayı Adet Söktürür mü?

Kiraz sapı çayı için sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de adet söktürücü etkisinin bulunup bulunmadığıdır. Adet söktürücü çay kavramı halk arasında yaygın olarak kullanılsa da bilimsel yönden bakıldığında bu durum adet dönemlerindeki rahatsız edici semptomların giderilmesi olarak düşünülmelidir. Adet dönemlerinin öncesinde veya adet kanamasının ilk günlerinde kadınlarda şiddetli bir şişkinlik hissi ve ödem sorunu görülebilir. Kiraz sapı çayı işte tam bu noktada söz konusu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olarak adet döneminin rahat bir şekilde geçirilmesini sağlayabilir. Fakat bu durumu adet söktürme olarak tanımlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yanında kiraz sapının adet ağrılarını hafifletme üzerindeki etkileri hakkında bilimsel araştırmalar devam etmekte olup henüz elde yeterli somut kanıt mevcut değildir.

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

Kiraz sapı çayını kişisel tercihinize uygun şekilde günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Ancak idrar söktürücü, ödem atıcı etkilerin daha yoğun hissedilebilmesi adına çayın aç karnına tüketilmesinde fayda vardır. Mide hastalıkları bulunmayan kişiler için aç karnına, özellikle de günün en yoğun öğününü oluşturan akşam yemeğinden önce kiraz sapı çayı tüketimi faydalı olabilir. Ancak kiraz sapı çayının faydalarından yararlanabilmek için mutlaka günün herhangi bir saatinde tüketmek zorunda değilsiniz. Günün dilediğiniz bir saatinde tüketebileceğiniz gibi farklı bitkiler ile bir araya getirerek bu şekilde içmeyi de tercih edebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

İdrar söktürücü ve kan sulandırıcı etkilerinden dolayı kiraz sapı çayı günde en fazla bir bardak ile sınırlandırılmalıdır. Bundan daha fazla kiraz sapı çayı tüketimi zararlı olabileceğinden önerilmemektedir. Kurutulmuş kiraz saplarını iki bardak su içerisinde 5-10 dakika kaynatarak kiraz sapı çayını kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Serotonin Nedir? Serotonin Ne İşe Yarar?

Sal Eki 10 , 2023
İnsan vücudunda birçok görevde önemli rol oynayan serotonin aslında nörotransmitter bir maddedir ancak hormon görevi de gördüğünden hormon olarak da bilinir. Serotonin, beyindeki (merkezi sinir sistemindeki) sinir hücreleriyle vücuttaki (periferik sinir sistemindeki) sinir hücreleri arasında mesajlar taşır ve bu sayede görevlerini yerine getirir. Serotonin beyin ve bağırsaklarda üretilir. Bağırsaklarda üretilen serotonin, […]

Recent Post