Mide Balonu ve Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Aşırı şişmanlık (obezite), vücudun kalp-damar ve endokrin başta olmak üzere, hemen bütün sistemlerinde önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan ciddi bir sağlık problemidir. Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer alan mide botoksu ve mide balonu uygulamaları son 10 yıldır uygulanan yöntemler arasında. 


Yapılan diyetler, egzersizler ve kullanılan ilaçlarla zayıflamak her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Diyetlerin sürdürülememesinin en önemli nedeni açlık ve doymama hisleridir. Bu nedenle mideye yerleştirilen ve aşırı şişmanlığa çözüm getiren yöntemlerden biri olan mide balonu veya midedeki bazı kasları geçici olarak felç edecek bir enzim enjektesi ile mide botoksu doygunluk hissi ve açlık hissi baskılanması için tedavi olarak düşünülebilir.

Mide balonu tedavisi

Mide balonu tedavisi aşırı kilolardan kurtulmak için yeme alışkanlığını değiştirmek ve mekanik olarak doygunluk hissi vermek amacıyla uygulanır. Özellikle ameliyat riski olan obez hastalarda, ameliyat çekincesi olan obez kişilerde, hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda, geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlarda, aşırı obez hastaların obezite ameliyatı öncesi ve cerrahi riskleri azaltmak için uygun bir obezite tedavi yöntemidir.

Bu işlem herhangi bir cerrahi gerektirmez ve “günübirlik cerrahi” şartlarında yapılır. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değildir. İşlem süresi ortalama 30 dakikadır.

Mide balonu tedavisi sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Mide balonu, steril serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu yumuşak, iyi tolere edilen bir silikondan oluşmaktadır. İçi dolu mide balonu tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Genellikle sedasyon altında uygulanan balon, 6 ay sonra mideden çıkartılır. İşlem sonrasında hastalar hemen eve gidebilmektedir.

Mide botoksu tedavisi

Mide botoksu tedavisi ise vücut kitle indeksi 35’in altında olan, diyet ve egzersizle kilo veremeyen, aşırı kilo nedeniyle çeşitli sağlık sorunu yaşayan kişiler için uygundur. Prosedür için hastanın özellikle mide başta olmak üzere genel sağlığının yerinde olması gerekir.

Ameliyatsız teknik olarak uygulanan mide botoksu işleminde, endoskopik yöntemle midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilir. Endoskopi ile midenin çıkış bölümündeki bazı noktalar ve midedeki bazı kaslar geçici olarak felç olur, gıda tahliyesi geciktirilir, doygunluk hissi uzatılabilir. Ayrıca botoks açlık hissine neden olan grelin hormonunu da baskılar ve açlık hissi kontrol altına alınabilir.

Operasyon endoskopik yöntemle ile hastanın mide kaslarını 4 ila 8 ay boyunca nötralize eder, iştahı azaltır ve besinlerin midede daha uzun süre tutması sağlanır. Tedavi ağrısız bir işlemdir ve yaklaşık 15 ila 20 dakika içinde hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. İşlem endoskopik olarak yani ağızdan girilerek klinik ortamda yapılır. Hasta işlemden yaklaşık 30 dakika sonra taburcu edilebilir.

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonu obezitenin ameliyatsız, ilaçsız bir alternatif tedavi metodudur. Kullanımının uygun olduğu vakalar:

 • 18-60 yaş arasındaki hastalar
 • BMI 30-39 arasındaki ameliyata uygun olmayan hastalar
 • BMI 35’in üzerinde olup ciddi riskleri olduğundan ameliyat öncesi zayıflatılması gereken hastalar
 • Daha önce diğer metotları denemiş ve başarısız olmuş hastalar
 • Sindirim sisteminde büyük mide fıtığı, özofagus varisleri, darlık, ülser gibi problemleri olmayanlar
 • Gebe olma riski ve 12 ay boyunca ihtimali olmayanlar
 • Alkol ve ilaç bağımlılığı olmayan kişiler
 • Daha önce bariatrik cerrahi, barsak tıkanıklığı veya peritonit öyküsü olmayanlar
 • Kronik yüksek doz ağrı kesici veya aspirin kullanım öyküsü olmayanlar

Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Mide balonu için uygun olmayanlar hastalar:

 • Vücut kitle indeksi 30’un altında olanlar: ABD’de bu sınır geçerliyken, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de 27’nin üstü uygun vakalardır. Kısacası vücut kitle indeksi uygun olmayan şişman bireylerde sadece kozmetik amaçla bu yöntemin kullanılmaması gerekir.
 • Özofajit, mide ülseri, onikiparmak bağırsak ülseri, Crohn hastalığı gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar
 • Özofagus veya mide varisleri gibi üst sindirim sistemi kanaması riski taşıyanlar
 • Atrezi veya darlık gibi doğumsal veya edinilmiş sindirim sistemi problemleri olanlar
 • Mental retarde, duygusal olarak anstabil, psikolojik sorunları belirgin hastalar
 • Alkol ve madde bağımlıları
 • Hafif de olsa anestezi alamayacak kadar kötü sağlık profili olanlar
 • Büyük mide fıtığı olan kişiler
 • Daha önce açık karın ameliyatı geçirmiş olanlar

Mide balonu mu, mide botoksu mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Erkek ve kadın cinselliği

Pts Tem 4 , 2022
Erkek cinsel olarak uyarılınca penisi dikleşir. Penise kan akışı artarken ka­nın penisten çıkışı önlenir. Dolayı­sıyla, iki kavernöz cisimcikteki ve sungersi cisimcikteki sungersi doku­lar kanla dolar, gerginleşir ve sertle­şir. Sertleşmenin sürmesi için peni­sin tabanındaki küçük kaslar da rit­mik bir biçimde kasılır. Uyarma arttıkça cinsel heyecan artar ve erkek orgazmın yaklaştığını fark […]
Erkek ve kadın cinselliği

Recent Post