Nasır Nedir? Nasır Tedavisi Nasıl Olur?

Nasır, derinin sürekli sürtünme veya baskıya maruz kaldığı bölgelerde oluşan sertleşmiş deri tabakasıdır. Genellikle ayaklarda, özellikle ayak parmaklarının üstünde ve tabanında, ellerde ve parmaklarda görülür. Nasırlar genellikle sürtünme ve baskıya maruz kalan bölgelerde oluşsa da, el veya diğer vücut bölgelerinde de görülebilir.

Nasırın Türleri Nedir?

 • Sert Nasır (Klavus): Genellikle ayak tabanında, parmaklarda oluşur. Sert ve sarımsı bir görüntüye sahiptir. Ayakta sürtünme ve baskıya maruz kalan bölgelerde oluşabilir.
 • Yumuşak Nasır (Heloma Molle): Ayak parmaklarının arasında, ayak tabanının hassas bölgelerinde oluşur. Sert nasıra göre daha beyaz ve daha yumuşak bir görünüme sahiptir.
 • Damarlı Nasır (Heloma Vasculare): İçinde damarlar bulunan bir nasır türüdür. Ayak parmaklarının arasında ve ayak tabanında oluşabilir. Diğer nasır türlerine göre ağrılıdır.

Nasırın Belirtileri Nedir?

 • Nasırlı deri bölgesinde sertleşme ve kalınlaşma,
 • Nasırlı deri bölgesinde ağrı,
 • Nasırlı deri bölgesinde renk değişikliği,
 • Nasırlı deri bölgesinde hassasiyet,
 • Nasırlı deri bölgesinde iltihaplanma.

Nasırın Oluşma Nedenleri Nedir?

Nasırın oluşma nedenleri şunlar olabilir:

 • Ayağa uygun olmayan dar veya bol ayakkabılar giymek,
 • Ayak parmaklarının sürekli olarak baskıya maruz kalması ( Ayakta uzun süre kalmak gibi)
 • Ayakların terlemesi (ter ciltte yumuşamaya ve sürtünmeye neden olabilir),
 • Ayaklarda deformasyonlar ve yüksek kemik çıkıntıları gibi yapısal bozukluklar,
 • Vücut ağırlığının artması (obezite),
 • Ayaklarda mantar enfeksiyonu, deri hastalıkları gibi cilt sorunları,
 • Çeşitli spor faaliyetleri.

Nasırın Tedavisi Nasıldır?

Nasır tedavi edilebilen bir cilt hastalığıdır. Tedavi edilmez ise nasırlar, ağrı, rahatsızlık ve enfeksiyon riski taşıyabilir. Bir dermatolog tarafından değerlendirilerek uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Nasır tedavisinde, öncelikle kalınlaşan ve sertleşen tabakanın temizlenmesi çok önemlidir.

Ayakları ılık suyla yıkamak ve nasırın üzerini ponza taşı ile hafifçe ovuşturmak, nasırın üzerindeki ölü deriyi temizlemeye yardımcı olabilir. Ancak bu işlemi aşırıya kaçmadan ve cildi tahriş etmeden yapmak önemlidir.

Nasır üzerine bir nasır bandı veya nasır yastığı gibi koruyucu ürünler kullanmak, ayakkabı ve sürtünme nedeni ile nasırın daha da büyümesini engelleyebilir.

Nasırı yumuşatmak için nasır kremleri, losyon kullanmak etkili olabilir. Bu tür ürünler genellikle salisilik asit içerir ve nasırın üzerindeki ölü deriyi yumuşatarak çıkmasını kolaylaştırır.

Nasır üzerine düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak, cildin yumuşamasına yardımcı olur.

Ayakkabı seçimine dikkat etmek, nasır oluşumunu önlemek ve tekrarlamasını önlemek için önemlidir. Ayakları sıkıştıran, sürtünen ayakkabılar, nasır oluşumunu tetikleyebilir. Rahat uygun boyutta ayakkabılar tercih edilmelidir.

Nasırın ve Siğilin Farkı Nedir?

Nasır ve siğil farklı cilt problemleridir ve aynı şeyler değillerdir. Nasır aşırı sürtünme veya baskı nedeniyle oluşan sertleşmiş ölü deri hücrelerinin birikmesidir. En sık ayaklarda ve ellerde görülür.

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Ancak en sık ellerde, ayak tabanında ve tırnak çevresinde görülürler. Siğiller bir veya birden fazla küçük benzeri çıkıntılar şeklinde oluşabilir.

Her iki durum da genellikle evde tedavi edilebilmektedir, ancak ciddi veya uzun süreli sorunlar için uzman bir dermatolog ile görüşmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Peter Pan Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çar Ara 20 , 2023
Peter Pan Sendromu Nedir? Peter Pan Sendromu, ilk olarak Psikolog Dan Kiley’in Hiç Büyümeyen Erkekler isimli kitabında 1983 yılında tanımlanmıştır. Bu hastalık genel olarak erkeklerde görülen ve 30’lu yaşlardan itibaren kendini gösteren bir sorundur. Hastaların çoğunlukla ileri düzeyde koruyucu ebeveynlerinin olduğu ve benzeri aile ortamlarında büyüdükleri belirlenmiştir.  Aşırı hoşgörülü ebeveynler, […]

Recent Post