Sağlıklı kalp için 3 öneri

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için kalp sağlığınızın korunması büyük önem taşıyor. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Sağlıklı beslenin

Beslenmenizde taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdalardan zengin beslenmeye özen gösterin. Kırmızı eti haftada 1-2 kez olmak üzere yaklaşık 100’er gram tüketin. Tatlı tüketmek istediğinizde ağır hamur tatlıları yerine sütlü olanları tercih edin.

Tansiyonunuzu kontrol altına alın

Hipertansiyon sorununuz varsa ideal kilonuza ulaşın, tuz alımını sınırlandırın, fiziksel aktivitenizi artırın, sigara içmeyin, doymuş yağ alımını sınırlandırın ve yeterli miktarda kalsiyum ile magnezyum içeren besinler tüketin.

Stresten uzak durun

Araştırmalara göre; stres, öfke ve depresyon kalp damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor. Stres altındaysanız, öncelikle sizi sıkıntıya sokan nedenleri düşünün. Bu sorunları ortadan kaldırmakta güçlük çekiyorsanız, bir uzman yardımı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bağırsak Dostu Besinler

Paz Ağu 27 , 2023
Bağırsak bileşiminde etkin rol oynayan mikroorganizmalar bağırsak mikrobiyotasını oluşturur. Mikrobiyota bileşimi bağırsak sağlığının yanı sıra bağışıklık sistemini etkileyen farklı bakteri oluşumlarıdır. İnsan vücudu ile uyum içinde işleyen mikrobiyota, sağlığın iyileştirilmesine ve kronik hastalıkların yönetilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan şekerini ve karaciğer fonksiyonunu, kilo kontrolünü ve zihinsel sağlığı etkileyebilir. Bağırsaklara İyi […]

Recent Post