Şeytan Pençesi Faydaları

Şeytan Pençesi olarak bilinen Harpagophytum Procumbens (Hp), kurak koşullarda büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Şeytan pençesi, artrit için en çok kullanılan ev ilaçlarından biridir. Ancak şeytan pençesinin faydaları sadece bu kadar değil. Yüzyıllar boyunca, ateş, cilt şikayetleri, artrit ve sindirim sistemi hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların yanı sıra iştah açıcı olarak geleneksel bir tedavi olarak kullanılmıştır.

Yirminci yüzyılın başlarında Avrupa’ya girişinden bu yana, dejeneratif eklem hastalıkları, tendinit, baş ağrısı, sırt ağrısı ve adet ağrısının destekleyici veya adjuvan tedavisi için şifalı bitkiler arasında popüler bir antienflamatuar ve analjezik preparat haline geldi.

Şeytan Pençesi’nin etkili bir antienflamatuar ve analjezikpreparat olarak, özellikle artritik semptomların giderilmesinde geçerliliği çok sayıda hayvan, klinik ve in vitro çalışmalarda araştırılmıştır. Bazı çelişkili kanıtlar olmasına rağmen, hayvan çalışmalarının çoğu, Şeytan Pençesi’nin akut ve subakut enflamasyonun tedavisinde etkili bir antienflamatuar ve analjezik preparat olduğunu göstermektedir. Klinik denemeler, çeşitli kas-iskelet sistemi koşullarında  ağrının hafifletilmesi ve hareketliliğin iyileştirilmesi için faydalı bir tedavi olarak Şeytan Pençesini desteklemektedir. Halihazırda var olan in vitro ve ex vivo çalışmaların analizi, Şeytan Pençesi’nin çok sayıda proenflamatuar belirteç üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir.

Güney Afrika bitkisi olan Devil’s Claw’ın( Harpagophytum procumbens ) ikincil köklerinin özleri, çeşitli geleneksel endikasyonlara sahip bir bitkisel ilaçtır.  Yıllar içerisinde çok popüler hale gelen kullanım alanlarından biri kas-iskelet sistemi iltihaplı rahatsızlıklarının ve bel ağrısının tedavisidir.

Bu ilacı kesin bir tedavi seçeneği olarak belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, genellikle osteoartrit tedavisinde kullanımını destekleyen son zamanlarda yayınlanan klinik çalışmalar vardır. İşte bu çalışmalarda, Şeytan Pençesi’nin farmakolojik özellikleri ayrıntılı olarak gözden geçirilmiş ve klinik kanıtlar kısaca özetlenmiştir. İyi olduğunu in vitro ve in vivo bu bitkiden elde edilen ekstrelerin (ekstrakt)  anti-enflamatuar ve analjezik özelliklerinin farmakolojik kanıtı, ancak bazı olumsuz bulgular da bildirilmiştir.

Genel olarak, Şeytan Pençesi’nin farmakolojik özellikleri, terapötik potansiyelini desteklemektedir. Ancak klinik olarak ilgili modellerin yanı sıra hücresel ve moleküler düzeyde daha fazla kanıt aranmalıdır. Bu tür çalışmalar, hem geleneksel hem de yeni ek endikasyonları destekleyen kanıtlar sağlayabilir. Şeytan Pençesi ile ilgili klinik veriler de çok umut verici.

Şeytan Pençesinin 8 Faydası

Artrite Çözüm

Bitkinin en çok araştırılmış yanı onun osteoartrit semptomlarına karşı olan etkileridir. 2010 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmada, farelerde artrit inflamasyonlarını ciddi anlamda azaltabildiği görülmüştür.

Genel olarak, pek çok tıp profesyoneli tarafından dejeneratif, ağrılı romatizmada bir destekleyici tedavi olarak da kabul görmüştür. Romatizma, romatizmal hastalıklar ve osteoartrit, romatoid artrit, lupus, Sjogren sendromu gibi hastalıkların genelinde eklemlerde inflamasyonlar mevcuttur. Bu da kaslarda, bağ dokularda ağrılara sebep olur.

Farklı romatoid bozukluklara sahip hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda, el, bilek, dirsek, omuz, bel, diz ve sırt ağrılarına karşı etkin olduğu görülmüştür. Hatta bunlara ek olarak pek çok hastanın hayat kalitesinin artmasına da yardımcı olmuştur. Hastaların %60’ı diğer ağrı kesicileri almayı bırakmışlardır.

Ağrıları azaltmanın yanında, kemik kaybını da önleyebilmektedir ancak bu konuda hayvanlar üzerinde laboratuvar deneyleri haricinde bir bilgi bulunmamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

İlginç şekilde, bu anti-inflamatuar bitki kilo vermeye de yardımcı olabilir. Zira bir üniversitede yapılan araştırmada, onun açlık hormonu üretimini azalttığı görülmüştür. Dolayısıyla aşırı şekilde besin tüketmek isteyenlerin kendilerini kontrol etmeleri de daha kolay hale gelmiştir. Kilolardan kaynaklı damar sertleşmesine karşı da etkili olabilmektedir.

Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Artrit ağrıları için etkili olsa da, ağrı kesici özelliği sadece burada son bulmuyor. Henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, pek çok farklı durumda inflamasyonlardan kaynaklı ağrıları azaltabildiği görülmüştür. Ve hastaların sadece %3’ünde yan etkilere benzer etkiler ortaya çıkmıştır.

Hayvanlar üzerindeki bir araştırmada, nöropatik ağrıların ve ameliyat sonrası ağrıların, 21 günlük şeytan pençesi ekstraktı kullanımının ardından azaldığı görülmüştür.

2001 yılındaki bir çalışmada ise kronik bel ağrısı olan hastalara sekiz hafta boyunca verilmiştir ve hastaların büyük bir kısmında hareketlilik artmıştır. Siyatik sinir ağrılarına karşı da kullanılabileceği belirtilmektedir ancak bu konuda daha fazla araştırma gereklidir.

Potansiyel Bir Lenfoma Tedavisi Olabilir

Henüz bu husustaki araştırmalar yeterli olmasalar da, foliküler lenfomaya karşı etkili olabileceği görülmüştür. İngiliz Kolombiyası’nda bir doktorun iki hasta üzerinde bu konuda yaptığı deneylerden elde ettiği sonuçlar bilimsel bir gerçeği kanıtlamak için elbette yetersizler ancak bu konuda umutların yüksek olduğunu belirtmek gerek.

Kronik İnflamasyonlarla Savaşır

Şeytan pençesinin bu kadar değerli olmasının en önemli sebebi inflamasyonlara karşı savaşması. Çünkü pek çok hastalığın temelinde bu inflamasyonlar yatıyorlar.

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Onun hastalıklara karşı etkili olmasının bir diğer sebebi ise antioksidanlar bakımından çok zengin olması. Düsseldorf Biyokimya ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’ne göre, bilhassa suda çözünebilen antioksidanlar bakımından hayli zengin.
Hatta, bazı araştırmalarda, onun anti-inflamatuar etkilerinin aslında antioksidan özelliklerinden kaynalanabileceği de belirtilmektedir.

Sindirime Yardımcı Olabilir

Onun hem antioksidan hem de anti-inflamatuar özellikleri, ülseratif kolit, Chrohn hastalığı ve inflamatuvar bağırsak hastalığı hususunda etkili olmasını sağlar. Böylece sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler.

Böbrek Sağlığını Destekler

Şeytan pençesi konusunda yapılan araştırmalardaki bir diğer eksik alan ise böbrekler. Pek çok böbrek hastalığı inflamasyonlardan kaynaklanıyor ve bu hastalıklar böbreklerin kanı temizleyen küçük filtrelerine hasar veriyorlar.
Şeytan pençesi ekstraktı ise nitritlerin oluşumuna engel oluyor ve böylece böbreklerin hasar alması da önleniyor.

Kireçlenme nedir? Belirti, evreleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diş sararmasının 6 temel nedeni

Paz May 7 , 2023
Bakımı yapılmasına rağmen dişleriniz sararıyorsa, yaş, genetik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ile ilgili olabilir. Yeşil çay Siyah ya da kahverengi çaylar dişerin sararmasına neden olur. Fakat yeşil çay da aynı etkiye sahip. Çay içtikten en geç 30 dakika sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Ayrıca, eğer tükettiğiniz şey asidik yapıdaysa, 30 dakika içerisinde […]

Recent Post