Spiral Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Spiral önemli ve etkili doğum kontrol yöntemidir. Birçok doğum kontrol yöntemi arasında neredeyse en etkili olanların başında gelmektedir. Spiral kullananların dikkat etmesi gerekenler tüm detaylarıyla yazımızda.

Spiral rahim içine yerleştirilen T şeklinde bir rahim içi aracıdır. Rahim içi aracı rahme yerleştirildiğinde spermlerin yumurtalıklara ulaşması engellenmektedir. Rahim içi araçları bakırdan oluşabilir. Bakırdan oluşanlar özellikle bakır alerjisi olanlara karşı yan etki yapmaktadır. Ancak bakırdan olanların ömürleri daha uzundur. Bakır spiraller ortalama olarak 10 yıl dayanıklılığa sahiptir. Spirallerin hormon salgılayanları da bulunmaktadır. Hormon salgılayan spirallerin kullanımı daha kısa süreli olur. Çünkü ömürleri 3 yıl kadardır. Ancak hormon salgılayan spirallerin diğerlerine göre daha güvenilir olduğu saptanmıştır. Çünkü hormon salgılayan spirallerin spermleri doğrudan öldürme özelliği bulunmaktadır.

Spiral Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Spiral kullananlar özellikle düzenli kontrole gitmesi gerekmektedir. Spiral kontrolleri 6 ayda, 1 senede bir olmak üzere yapılmaktadır. Spiral kontrolünde elle muayene yapılmaktadır. Bu muayene ile spiral ipinin doğru yerde olup olmadığı saptanmaktadır. Daha sonra da ultrasonla spiralin yerine bakılmaktadır. Ultrasonla muayene yapıldığında spiralin yeri tespit edilir ve spiral düşmüşse ya da spiralin yeri kaymışsa anlaşılmaktadır. Eğer ki spiral kaymışsa spiralin yeri düzeltilir ya da spiral yenilenir. Bu duruma doktor ve hasta ortak olarak karar vermektedir. Spiralin yerinin kayması etkisinin tamamen yitmesine sebep olmaz. Ancak spiralin yerinin kayması spiralin etkisinin azalmasına sebep olmaktadır. Bunun için de gebelik riskinizi artırmaktadır.

Gebelikten Korunma Spiral, Kullanımı ve Faydaları - spiral.gen.tr

Spiral Hamile Kalmayı Kesin Olarak Engeller Mi?

Spiral önemli ve etkili doğum kontrol yöntemidir. Birçok doğum kontrol yöntemi arasında neredeyse en etkili olanların başında gelmektedir. Ancak hiçbir doğum kontrol yönteminde kesin olarak gebelik önlenebilir denilemediği gibi spiralde denilemez. Spiralin kayması, spiralin düşmesi gibi bazı olumsuzluklar spiralin etkisini yitirmesine ve hamile kalmanın engellenmesine sebep olmaktadır. Bu durumda spiral hamile kalmayı kesin olarak önleyememektedir. Ancak spiral kullanan kadınların yüzde birinin hamilelikle karşılandığı gözlemlenmiştir. Hamilelik oluşmasının genel sebebi ise spiral kayması ya da düşmesi gibi etkilerdir. Eğer ki düzenli kontrole giderseniz bu sorundan da olabildiğince korummuş olursunuz.

Spiral Varken Gebe Kaldım. Bebeğe Zarar Verir Mi?

Spiral varken gebe kalmak bir bakıma zor ve riskli bir durumdur. Çünkü spiral varken gebe kalındığında spiralin mutlaka çekilmesi gerekir. Bu durum ise çeşitli olumsuzlukları doğurabilir. Spiral kullanılırken gebelik oluştuğunda öncelikle gebeliğin normal bir gebelik mi olduğu yoksa dış gebelik mi olduğu ultrasonla tespit edilmelidir. Eğer ki gebelik normal gebelikse spiral çekilmektedir. Spiral çekilirken düşük yaşanma ihtimali yüksektir. Eğer ki gebelik geç fark edilirse, spiralin ilerleyen zamanda çekilmesi çok daha fazla zorlaşmaktadır. Bu durumda spiral çekilemeyebilir. Spiralle gebeliğe devam etmek ise zarın yırtılmasına ve suyun erken gelmesine gibi sebeplere neden olabilir. Yani spiralin içeride kalması da spiralin çıkarılması da risk oluşturmaktadır. Bu anlamda spiralle hamile kalmak oldukça riskli bir durumdur.

İdrar Kaçırma Sorunu ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şizoaffektif Bozukluk Nedir?

Pts Haz 14 , 2021
Şizoaffektif bozukluk, kişinin şizofreni semptomlarını – halüsinasyon veya sanrılar gibi – ve manya ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarını bir arada gösterdiği rahatsızlık durumudur. Şizoaffektif bozukluk, diğer ruh salığı bozuklukları gibi hemen belirlenebilen veya tanımlanabilen bir rahatsızlık değildir. Bu büyük ölçüde şizoaffektif bozukluk etkilenen her insanda tek bir seyirde giden […]
Şizoafektif Bozukluk

Recent Post