Diş Teli Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Dişlerinde çapraşıklık veya boşluk olan, alt ve/veya üst çenesinde ilerilik gerilik olan hastalar mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene için başvurmalıdır. Ortodonti Uzmanı Dr. İpek Coşkun Müftüoğlu, “Ortodontik tedavilerle ilgili hastaların doğru bildiği yanlışlar var. Çapraşık dişlerin zamanla düzeleceği, diş telinin çürük ve leke oluşumuna neden olabileceği gibi pek çok bilgi hastalar tarafından yanlış bilinmektedir. ” dedi.

Ortodonti diş teli tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar:

YANLIŞ: Çapraşık dişler zamanla düzelir.

Doğrusu: Dişler ortodontik tedavi ile kuvvet uygulanmadığı sürece kendiliğinden düzelmeyecektir. Hatta 20 li yaşlarda bile alt ön bölge çapraşıklığının çeşitli nedenlerle kendiliğinden arttığı vakalar vardır.

YANLIŞ: Diş teli, çürük ve leke oluşumuna neden olur.

Doğrusu: Tel kendiliğinden çürük ve leke oluşturan bir materyal değildir. Tel etrafında gıda birikimine neden olur. Hasta iyi fırçalayıp o gıdaları uzaklaştırmazsa o zaman çürükler oluşur. Yani tel tedavisinde diş fırçalama çok önemlidir.

YANLIŞ: Dişlerin tel ile yerlerinin değiştirilmesi diş köklerine ve kemiklere zarar verir.

Doğrusu: Tel tedavisi sırasında optimal kuvvet (her diş için ideal olan kuvvet miktarı) uygulandığı sürece kök ve kemiklere zarar verilmez. Tedaviyi uygulayan hekimin mutlaka ortodonti uzmanı olması gerekmektedir.

YANLIŞ: Tel tedavisinden sonra dişler eski halini almaz.

Doğrusu: Tel tedavisi bittikten hemen sonra pekiştirme süreci başlayacaktır. Dişlerin arkasından yapıştırılan, dışarıdan görünmeyen pekiştirme telleri ve hastanın bir süre kullanacağı pekiştirme plakları dişlerin eski halini almasını önleyecektir.

YANLIŞ: Yaşça büyük kimseler diş teli takamaz, taksa da işe yaramaz.

Doğrusu: Dişler problemler (çapraşıklık, dişlerin ayrı olması vb.) her yaşta ortodonti ile tedavi edilebilir. Ancak problem alt veya üst çenenin konumundaysa (alt çene ileride veya geride, üst çene ileride veya geride) yaşça büyük hastalarda tel tedavisine ek olarak çene konumunu düzeltmek için cerrahi müdahale gerekir.

YANLIŞ: Diş teli tedavisi çok ağrılı bir tedavidir.

Doğrusu: Tel takılması sırasında hasta hiçbir ağrı hissetmez. Anestezi yapmaya da gerek yoktur. Tel takıldıktan sonra birkaç gün ağrı oluşur ancak çok şiddetli olmaz. Hastalar tedavi boyunca ayda bir görülür ve aktivasyon yapılır. Aktivasyondan sonra 1-2 gün yine ağrı olabilir ama sonra kendiliğinden geçer.

YANLIŞ: Ortodontik tedavi için kalıcı dişlerin hepsinin sürmesi için 12 yaş beklenmelidir.

Doğrusu: Bir çocuğun ortodonti uzmanına  ilk muayene yaşı  6-7 yaş olmalıdır. Çünkü bazı ortodontik problemler için mümkün olan en erken zamanda müdahale gerekir. Hekim, ortodontik muayeneden sonra tedaviye başlamak için uygun olan yaşı belirtecektir.

İçten diş teli tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yatak Islatma ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Per Oca 14 , 2021
Okul öncesi çocuğunuz tuvaleti kullanmayı öğrense ve tüm gün kuru kalsa bile (genellikle iki ve dört yaş arası), hala arada bir geceleri yatağını ıslatma yaşanabilir. Bu altı veya yedi yaşına kadar normaldir. Bu yaştan sonra, yatak ıslatma hala normaldir ama çocuğunuz için üzücü olabilir ve gece başka yerde kalma gibi […]
gece işeme

Recent Post