Dudak Kanseri Nedir?

Dudak kanseri, dudak derisinde oluşan bir kanser türüdür. Dudak kanseri, ağız kanserinin en yaygın görülen türüdür. Dudak kanseri, genellikle üst dudakta görülür ancak alt dudakta da görülebilir. Uzun süre güneşe maruz kalmak ve tütün kullanmak oluşmasına neden olabilir.

Dudak Kanseri Belirtileri

Ağızda oluşan kanserlerden biri olan dudak kanseri her yaşta ortaya çıkabilir. Erken evrede dudak bölgesinde düz veya hafif kabarık bir şekilde yara oluşumu gözlenebilir. Oluşan bu yara açık tenli kişilerde kırmızı, daha koyu tenli kişilerde koyu kahverengi veya gri renkte oluşum gösterebilir. Yaranın oluştuğu bölgeye göre dudak kanseri alt dudak kanseri veya üst dudak kanseri olarak ikiye ayrılır. Dudak kanseri oluştuktan sonra vücutta bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Alt dudak kanseri belirtileri ve üst dudak kanseri belirtileri birbiri ile benzerlik gösterebilir. Dudak kanseri sonucunda oluşan belirtilerden bazıları şu şekildedir:

 • Dudakta yumru şeklinde yaralar oluşması ve oluşan yaraların uzun bir süre iyileşme göstermemesi,
 • Dudakta kanama oluşması,
 • Dudak bölgesinde oluşan şiddetli ağrı,
 • Herhangi bir sebebe bağlı olmayan çene şişmesi,
 • Ağız çevresinde bulunan deride karıncalanma, ağrı veya uyuşma hissi.

Dudak kanseri sonucunda oluşan yaralar uçuk ile karıştırılabilir. Uçuk oluşumu yaklaşık on gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Bununla birlikte dudak kanseri sonucunda oluşan yaraların iyileşmesi on günden uzun sürebilir. Bu nedenle uzun süre iyileşme göstermeyen dudak yaralarında bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Dudak Kanseri Neden Olur?

Son yıllarda çeşitli kanser vakalarının giderek artması sonucunda insanlar tarafından “dudak kanseri neden olur?” sorusuna cevap aranmaya başlanmıştır. Hastalığın oluşum nedeni henüz kesin değildir. Bununla birlikte bazı faktörler dudak kanseri oluşmasına neden olabilir. Dudak kanseri oluşumunu tetikleyen faktörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Tütün kullanımı,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Uzun süre güneşe maruz kalmak,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • İnsan papilloma virüsü (HPV).

Bu tür faktörler dudakta bulunan hücrelerin mutasyon geçirmesine neden olabilir. Bunun sonucunda hücre bölünmesinde sorunlar yaşanabilir. Hücrelerin kontrol dışı bölünüp çoğalması durumunda kanserleşme olabilir. Bununla birlikte açık ten rengi, ilerleyen yaş ve erkek cinsiyet gibi faktörler de hastalığın risk etmenlerindendir.

Dudak Kanseri Oluşumu Önlenebilir Mi?

Uygulanabilecek bazı yöntemler dudak kanseri oluşumunun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Tütün Kullanımını Sınırlandırmak: Tütün ürünleri içerisinde kanser oluşmasına neden olan kimyasal maddeler bulunur. Tütün tüketimi sonucunda dudaklarda bulunan hücreler kansere neden olan tehlikeli kimyasallara maruz kalabilir. Tütün kullanımını bırakmak veya sınırlandırmak dudak kanseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Uzun Süre Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçınmak: Vücudun güneş ışınlarına uzun süre maruz kalması sonucunda dudak kanseri oluşabilir. Güneşe maruz kalmadan önce güneş kremi veya şapka kullanmak dudak kanseri oluşmasını önlemeye katkı sağlayabilir.
 • Rutin Hastane Kontrollerine Gitmek: Düzenli hastane kontrollerine gitmek kansere neden olabilecek faktörlerin erken dönemde fark edilmesine destek olabilir. Dudak kanserine neden olabilecek faktörlerin iyileştirilmesi sonucunda hastalığın oluşması önlenebilir.

Dudak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor tarafından yapılan detaylı bir fizik muayene hastalığın teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra doktor tarafından istenen bazı testler de tanıda etkilidir. Dudak kanserinin teşhis edilmesinde uygulanan yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Fizik Muayene: Doktor tarafından yapılan fizik muayenede ağız, dudak, yüz ve boyun bölgesi detaylı bir şekilde incelenir. Yapılan detaylı muayene dudak kanserine tanı koymaya yardımcı olabilir.
 • Doku Örneği Alınması: Dudak bölgesinde kansere neden olan tümörlü bir dokunun var olup olmadığını tespit etmek için biyopsi uygulanması gerekebilir. Küçük bir doku örneği alınarak yapılan biyopsi işlemi teşhise katkı sağlayabilir.
 • Görüntüleme Testleri: Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya pozitron emisyon tomografisini (PET) gibi görüntüleme yöntemleri kanser hücrelerinin varlığını tespit etmeye yardımcı olabilir.
 • Tam Kan Sayımı: Bazı kan değerlerinin gereken aralıklarda olmaması vücutta kanser oluştuğunun belirtisi olabilir. Doktor tarafından istenen tam kan sayımı testi dudak kanserini teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Dudak Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Dudak kanserinin boyutuna ve bulunduğu evreye göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Ameliyat: Dudak kanserinin tedavisinde kansere neden olan tümörlü dokuyu çıkarmak için cerrahi yöntemler uygulanabilir.
 • Radyasyon Tedavisi: Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi güçlü enerji ışınlarının kullanıldığı bir yöntemdir. Dudak kanserinin tedavisinde radyasyon yöntemi tek başına kullanılabilir. Bununla birlikte uygulanan ameliyat yönteminden sonra da radyasyon tedavisi uygulanabilir.
 • Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için güçlü ilaçların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Dudak kanseri için uygulanan kemoterapi yöntemi radyasyon tedavisinin etkinliğini artırmak için kullanılabilir. Bunun yanı sıra dudak kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılması durumunda da kemoterapi yöntemi uygulanabilir. Uygulanan kemoterapi yöntemi kanser sonucunda oluşan semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • İlaç Tedavisi: Doktor tarafından önerilen bazı ilaçların kullanımı dudak kanserine neden olan hücreleri ölmesine neden olabilir. Genellikle kemoterapi yöntemi ile birlikte uygulanan ilaç kullanımı dudak kanserinin tedavi edilmesine yardımcı olabilir.
 • İmmünoterapi: İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanser oluşturan hücrelerle savaşmasına yardımcı olan bir ilaç tedavisidir. İmmünoterapi yönteminin uygulanması dudak kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Dudak Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dudak kanserinin insan yaşamını olumsuz etkilemesi sonucunda bazı soruların cevapları merak uyandırmaya başlamıştır. Dudak kanseri hakkında sık sorulan sorulardan bazıları şu şekildedir:

DUDAK KANSERİ ÖLÜMCÜL MÜ?

Dudak kanseri lezyonları kolayca görülebilen yerlerde gelişir. Bu durum dudak kanserinin erken dönemde teşhis ve tedavi edilebilmesine katkı sağlayarak hastalığın hayati tehdit oluşturmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pts Eki 9 , 2023
Amfetamin tipi uyarıcılar arasında metamfetamin, diğer maddelere göre kan-beyin bariyerine daha fazla nüfuz eder. Bu yönü nedeniyle oldukça güçlü bir maddedir. Metamfetamin, bireyler üzerinde fiziksel, bilişsel ve davranışsal olarak önemli etkiler bırakır. İştahı baskıladığı, uyanıklık halini ve fiziksel aktiviteyi arttırdığı bilinir. Kişide dopamin, seratonin ve nöradrenalin seviyelerini arttırarak yoğun haz […]

Recent Post