Fitoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Avrupa’da özellikle alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilmiş olan tedavi yöntemi günümüzde ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başladı. Doğal tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih edilen fitoterapi nedir? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Bitkisel yöntemlerle uygulanmaktadır. Bitkisel ilaç kullanımıyla birlikte gerçekleştirilecek olan uygulamalar dahilinde özellikle eski zamanlardan beri uygulanmakta olan tedavi yöntemi olarak günümüzde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Yalnızca bitkisel ilaçlarla uygulanan bir sistem ile hastaların tedavi edilmesi sağlanabilir. Bitki ilaçları ile profesörler doktorlar tarafından gerçekleştirilecek olan uygulamalar sayesinde hastanın yaşamış olduğu rahatsızlık üzerinde olumlu etkiler elde edilebilir. Vücudu uyarmak ve güçlendirmek amacıyla vücudun belli bölgelerine uyarı verilmektedir. Vücudun kendi kendini iyileştirmesi amacıyla tercih edilmektedir.

Fitoterapi Nedir?

Hastalar için yapılacak olan kontroller dahilinde özellikle belirlenecek olan rahatsızlıklara göre uygulama yapılabilir. Hastaların ihtiyaçlarına uygun şekilde belirlenecek olan bitkisel ilaçlar ile tedavi uygulanmaktadır. Reçete edilecek olan bitkisel ilaçların kullanımı doğrultusunda vücutta özellikle istenilen etkinin elde edilmesi sağlanabilir. Çay, otlar, kapsül, tentür, tablet ya da topikal kullanım için hazırlanmış olan losyon ya da kremler reçete ile hastalara sunulmaktadır.

Fitoterapi Uygulama Süresi

Kişiye bağlı olarak değişecek olan uygulama süresi özellikle tedavinin kullanılması durumunda hastanın tedaviye göstermiş olduğu etki ile bağdaşlaşmaktadır. Bu nedenle tedavinin süresi tamamen hastaya göre belirlenmektedir. Farklı hastalıklar için tercih edilecek olan tedavinin belirlenerek uygun süre zarfında uygulanması durumunda hastada olumlu etkiler elde edilmesi sağlanabilir.

Grip ya da soğuk algınlığı gibi kronik ya da akut durumlarda 4-6 hafta içerisinde ortaya çıkan belirtilerin olumlu şekilde düzeltilmesi sağlanabilir. Bitkisel ilaçlar ile uygulanacak olan tedavi yöntemleri kronik problemlerde tercih edilebilir. Aynı zamanda bazı cilt hastalıkları için uzun süreli olarak uygulanacak olan tedavi sonrasında hastalarda olumlu etkiler edilebilir. Hastaya yardımcı olmak amacıyla kullanılacak olan bitkisel ilaçlar herhangi bir problem yaşanmadan hastanın tedavi edilmesini destekleyebilir.

Fitoterapi Güvenli Midir?

Tam donanımlı uzmanlar tarafından reçete edilecek olan ilaçlar ile tedavinin uygulanması güvenlidir. Bu nedenle özellikle tedaviyi tercih edecek olanların mutlaka uzman yardımı alması gerekir. İnternet üzerinden yapılan satışlar veya önerilerde yaşanabilecek farklı problemlerin oluşması söz konusu olabileceği için tedavinin olumlu şekilde devam edebilmesi açısından uzmanlar ile yapılacak görüşmeler dahilinde hastalarda belirlenecek problemlere uygun reçeteler ile bitkisel ilaçların kullanımı sağlanabilir.

Fitoterapi Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Günümüzde yaygın olarak tercih edilmekte olan fitoterapi nedir, nasıl uygulanır? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Tedavinin doğru şekilde uygulanabilmesi için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır. Tedavinin temel tercihi edilmesi için belirlenmiş olan hastalıkların ortaya çıkması gerekir. Tedavinin uygulanabilmesi için belirlenen hastalıklar şunlardır;

 • Migren ve baş ağrıları,
 • Kadın hastalıkları,
 • Aşırı kilo problemi,
 • Mide ve bağırsak hastalıkları,
 • Kemoterapi sonrası tedavi,
 • Tiroit bezi hastalıkları,
 • Böbrek ve idrar yolları hastalıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Solunum yolları hastalıkları,
 • Depresyon, panik atak ya da sinir hastalıkları,
 • Alerji ve cilt hastalıkları,
 • Romatizma ve osteoporoz,
 • Uykusuzluk, farklı kriz dönemi problemleri,
 • Astım şeklinde değişebilir.

Fitoterapi İçin Bitki Çayları

Hastaların özellikle bitkisel ilaçlar ile tedavi edilmesine dayalı olarak uygulanmakta olan fitoterapi tedavi yöntemi kullanılması durumunda uzman doktorlar tarafından önerilecek olan bitki çay görüntü getiri sağlamaktadır. Özellikle uygun şekilde hazırlanmış olan bitkisel ilaçların düzenli şekilde kullanımının sağlanması hasta doğduğumda etkiler sağlayabilir. Uzman doktorlar tarafından reçete edilecek olan ilaçların kullanımı ile hastaların bitkisel ilaçlar ve tedavi edilmesine dayalı olarak uygulanır.

Bitki çaylarını hazırlarken özellikle suyun kalitesine dikkat edilmelidir. Bitki çaylarının hazırlanabilmesi için özellikle Japonya ve Çin gibi ülkelerde kutsal bir seremoni uygulanmaktadır. Çayın kalitesinin artması ve vücuda sağlamış olduğu etkilerin olumlu olabilmesi için özellikle belirlenen şekilde hazırlanması gerekir. Uzman yardımı almak isteyen hastalar özellikle gerekli sertifikalara sahip olan kişilerle yapacakları görüşmeler dahilinde tedavinin sorunsuz şekilde uygulanabilmesi için gerekli yardımı alabilirler.

Hastalıklara göre tercih edilecek olan bitki çayları değişmektedir. Yapılan kontrollerin ardından hastada belirlenecek olan rahatsızlığa göre reçete edilecek olan bitki çaylarının taze olarak hazırlanması ve önerilen şekilde tüketilmesi önemlidir. Bu sayede istenilen etkinin elde edilmesi sağlanabilir. Çayların etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Çayın demleme şekli, kullanılan suyun kalitesi, çayın özelliği gibi itinalı şekilde yapılacak olan işlemler doğrultusunda çay vücuda istenilen faydanın sağlanabilmesi açısından uygun şekilde hazırlanabilir.

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Fitoterapi uzmanları tarafından uygulanacak olan bitkisel ilaçla tedavi yöntemi hastalardaki rahatsızlıklara göre uygulanır. Hastanın özellikle belirlenen kronik rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi açısından belirlenen süre zarfında uygun bitkisel ilaçların kullanımı sağlanır. Sürecin uzun olması özellikle hastaların sabırlı olmasını gerektirir. İstenilen olumlu etkinin elde edilebilmesi için fitoterapi tedavisi sırasında gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

Uzman tarafından verilecek olan ilaçların belirlenen şekilde kullanılması gerekir. Çay, kapsül, tentür, tablet, otlar veya krem ya da losyon gibi özellikle önerilecek olan bitkisel ilaçların kullanımı sağlanır. Tedavi sürecinin devamlı olarak takip edilmesi önemlidir. Bu süreçte özellikle hastada oluşan gelişmelerin devamlı olarak not edilmesi ve etkili olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir. Bu nedenle hastaların tedaviyi tercih etmeleri durumunda mutlaka uzman yardımı almaları gerekir. Tedavi sürece hastanın durumuna göre değişebilir.

Akciğer Kanseri Tedavisinde Fitoterapi Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Agorafobi Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Çar Mar 24 , 2021
Agorafobi, paniğe kapılmanıza, kendinizi kapana kısılmış, çaresiz ya da utanmış hissetmenize neden olabilecek yerlerden veya durumlardan korktuğunuz bir tür anksiyete bozukluğudur. Toplu taşıma kullanmak, açık veya kapalı alanlarda olmak, sırada beklemek veya kalabalıkta olmak gibi bir durumdan korkarsınız. Kaygı, korku yoğunlaştığında, kaçmanın veya yardım almanın kolay bir yolu olmadığı hissinden […]

Recent Post