Fraksiyonel Lazer Nedir?

Son dönemlerde tıbbi teknolojilerin ilerlemesi ve cerrahi işlem gerektirmeyen tedavilerin yaygınlaşması lazer tedavilerinin gelişmesine ve çeşitlenmesine yol açmıştır. Cilt sorunlarının pek çok yaş grubunda yaygın olarak görülmesi, lazer tedavilerinin bu alan üzerine yoğunlaşmasını yol açmış ve güncel yaklaşımları beraberinde getirmiştir.

Bu tedavi yaklaşımlarından bir tanesi olan fraksiyonel lazer; ciltte yaşlanma, lekelenme, çatlak gibi farklı sorunların başarıyla tedavi edilebilmesine olanak sağlar. Temelde cildin kendini yenilemesi ve böylelikle kusurları kendiliğinden gidermesini hedefleyen fraksiyonel lazer cilt gençleştirme ve kusur giderme için güvenle uygulanabilen yenilikçi tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nedir?

Fraksiyonel lazer, bir lazer ışınını daha küçük yapılı birden fazla lazer ışınına (fraksiyonlara), diğer bir deyişle bir dizi mikro ışına, dönüştürerek lazer tedavisi uygulanmasını sağlayan tekniktir. Fraksiyonel lazer nedir sorusu bu mikro ışınların oluşturduğu lazer atışları olarak yanıtlanabilir. Tedavisinde kullanılan mikro lazer ışınları cildin en üst katmanının hemen altında yer alan tabakaya etki ederek burada termal hasar sütunları oluşturur. Bu termal hasar sütunları, cildin onarması gereken mikro boyuttaki hasarlardır ve cilt bunları onarırken bölgede yer alan kusurları da giderir.

Fraksiyonel lazerin oluşturduğu etki sayesinde ciltte hem epidermis hem de epidermisin alt tabakası olan dermis katmanında tedavi gerçekleştirilebilir. Özellikle bu teknikle yapılan cilt yenileme uygulamalarında hasar sütunları, normal deri alanlarının arasına serpiştirilmiş şekildedir. Bu durum tam bir tabaka hasarına oranla çok daha hızlı bir iyileşmeye ve etkili bir cilt yenilenmesine imkan sağlar. Ayrıca yan etkilerin azaltılması ve iyileşme sürecinin kısaltılması üzerinde de oldukça etkilidir.

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanır?

Fraksiyonel lazer tedavisi, ciltte pigmentasyonun azaltılmasından yaşlanma belirtilerinin giderilmesine kadar pek çok farklı kusurun tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak en yaygın uygulama alanları arasında şunlara yer verilebilir:

  • Kırışıklık, çizgi oluşumu, lekelenme gibi yaşlanma belirtilerinin giderilmesi (cilt gençleştirme)
  • Güneş lekeleri ve güneş ışınlarından kaynaklı gelişen cilt hasarlarının tedavisi
  • Cilt yüzeyinde oluşan renk değişiklikleri ve bölgesel ton eşitsizliklerinin giderilmesi
  • Yara izlerinin tedavisi
  • Çatlak görünümünün hafifletilmesi
  • Akne izleri ve çillerin giderilmesi
  • Dövme silme işlemleri
  • Ameliyat izlerinin hafifletilmesi

Fraksiyonel Lazerin Faydaları Nelerdir?

Fraksiyonel lazerin cilt üzerindeki en önemli etkisi yenileyici ve kusur giderici özelliğidir. Her türlü cilt kusurunun tedavisinde ihtiyaç duyulan bu yenileyici özellik, fraksiyonel lazer ışınlarının derideki etki mekanizmasından kaynaklanır. Lazer ışınları, ciltte kolajen üretimini teşvik eder. Kolajen cildin yapısında yer alan en önemli protein olup cildin kendine özgü yapısının, esnekliğinin ve bütünlüğünün koruması için gereklidir.

Fraksiyonel lazer uygulaması ile ciltte hasar oluşturularak yenilenme süreci başlatıldıktan sonra kolajen sentezinin de desteklemesi sayesinde daha sağlıklı ve genç bir görünüm elde edilmesi kolaylaşır. Ayrıca genel veya bölgesel pigment artışı sorunu olan kişilerde lazer ışınlarının pigmentasyonu önleyici özelliği yardımıyla cilt lekeleri tedavi edilebilir. Klasik lazere oranla cildin yenilenmesi ve iyileşmesi daha hızlı olduğundan fraksiyonel lazer ile çok daha etkili ve hızlı bir tedavi süreci hedeflenebilir.

Fraksiyonel Lazer Öncesi Neler Yapılır?

Fraksiyonel lazer tedavisinden en etkili sonucu alabilmek adına tedavi öncesindeki planlama sürecinin titizlikle yürütülmesi önemlidir. Öncelikle mevcut cilt sorunlarınızın fraksiyonel lazer ile tedaviye uygun olup olmadığı bir dermatoloji uzmanı tarafından yapılacak detaylı fiziksel muayene ile belirlenmelidir. Bu muayene sırasında mevcut cilt sorunlarınız, eşlik eden hastalıklarınız, aldığınız tedaviler ve kullandığınız ilaçlar ve cilt bakım ürünleri gibi konularda hekiminize gerekli bilgileri vermelisiniz.

Fraksiyonel lazer ile tedavi almaya hazırlanırken hekiminiz tarafından belirli cilt bakım ürünlerini kullanmanız önerilebilir. Bunları düzenli olarak kullanmanız tedavinin etkinliğini destekleyecektir. İşlemden önce kullanmanız veya kullanımı bırakmanız önerilen herhangi bir krem veya losyon varsa bunlar hakkında gerekli bilgiler hekiminiz tarafından verilir. Ardından lazer tedavisi için planlama yapılır ve ilk seans için tarafınıza randevu verilir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fraksiyonel lazer tedavisinden önce lazer ışınlarının cilt yüzeyinde oluşturacağı hasarın neden olabileceği hafif ağrıların önüne geçebilmek adına genellikle işlem bölgesine anestezik krem uygulanır. Aynı zamanda fraksiyonel lazer tedavisinde kullanılan cihazın soğutma özelliği bulunduğundan işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Eğer anestezik krem uygulandıysa belirli bir süre boyunca bu kremin etki etmesi beklendikten sonra ciltte hedeflenen hissizleşme elde edilmiş olur ve işleme başlanabilir.

Tıpkı lazer epilasyon tedavilerinde olduğu gibi cihaz yardımıyla bölgeye fraksiyonel lazer ışını atışları yapılır ve böylelikle bir seans tamamlanır. Her seansın ortalama uzunluğu, işlemin uygulandığı alanın boyutuna göre değişkenlik gösterir. Küçük bölgeler için on dakika gibi kısa bir süre yeterli olurken daha büyük alanlar için seans süresi bir saate ulaşabilir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Fraksiyonel lazer tedavisinden sonra genellikle günlük hayata ve iş yaşamına hemen dönmek mümkündür. Ancak bazı konulara dikkat edilmesi hem cildin hızla iyileşmesi hem de tedavinin etkinliğinin korunması açısından önem taşır. Seansın hemen ardından ciltte yanma sorunu olabilir. Kısa süreli soğuk kompresler bu yanmayı önlemenize yardımcı olabilir.

İşlem sonrası bir süre boyunca cildin daha hassas olması ve dış etkenlere daha açık olması beklenen bir durumdur. Dolayısıyla enfeksiyonların önlenmesi açısından cildi temiz tutmak oldukça önemlidir. Hekim tarafından verilecek öneriler doğrultusunda cilt günlük olarak nazikçe temizlenmeli, reçetelendirilen kremler varsa bunlar önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

Cilt kuruluğu görülebileceğinden cilt düzenli olarak nemlendirilmeli, aşırı sıcak hava veya sıcak su ile temastan ise kaçınılmalıdır. Ek olarak iyileşme sürecinde güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmanız çok büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle güneşli bir hava olsun veya olmasın, hekiminizin önerdiği yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremi kullanmadan açık havaya çıkmaktan mutlaka kaçınınız.

Fraksiyonel Lazer Hakkında Sık Sorulan Sorular

Son dönemde kullanım alanı yaygınlaşan fraksiyonel lazer tedavisinin özellikleri, avantajları ve dezavantajları, maliyeti gibi konular bu tedaviye ihtiyaç duyan kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. Konuya ilişkin sık sorulan sorulardan bazıları ise şu şekildedir:

FRAKSİYONEL LAZER İLE NORMAL LAZER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Fraksiyonel lazer, klasik lazerin çok daha mikro boyuttaki ışınlara küçültülerek parçalar halinde uygulandığı bir lazer sistemidir. Özel tekniğe sahip cihazı sayesinde bir dizi mikro ışının bölgeye serpiştirilmesi, normal cilt ile mikro hasarlı cildin iç içe geçmesini sağlar ve bu sayede daha etkili bir cilt yenileme işlemi gerçekleştirilir. Böylece yan etkiler azaltılırken cildin iyileşme hızı büyük ölçüde artırılabilir.

FRAKSİYONEL LAZERİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Fraksiyonel lazer, yan etkileri klasik lazer tedavisine oranla çok daha az olan güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak enfeksiyon, tahriş, kızarıklık, hafif ağrı ve şişlik, ciltte pullanma, soyulma, kabuklanma gibi bazı yan etkiler nadir de olsa gelişebilir. Bunların büyük bir kısmı seansın ardından oluşan kısa süreli ve geçici yan etkilerdir. Fraksiyonel lazer öncesi sonrası süreçlere ilişkin hekiminizin verdiği önerilere hassasiyetle uymanız bu gibi olasılıkları minimuma indirmenizi sağlayacaktır.

FRAKSİYONEL LAZER KAÇ SEANS SÜRER?

Çoğu zaman birer ay arayla seanslar halinde uygulanan minimum 4-5 seanslık bir tedavi hedeflenir. Ancak tedavinin toplamda ne kadar süreceği cildin tipine, kusurların şiddetine ve hedeflenen görünüme göre değişecektir. Ciltteki olumlu etkilerin tam olarak görülebilmesi için tedavinin üzerinden yaklaşık üç ay geçmesi ve cildin tam olarak iyileşmesi beklenmelidir. Seansların ardından yapılacak olan kontrol muayenelerinde sürecin ilerleyişi hekim tarafından kontrol edilecek ve tedavinin seyri buna göre şekillendirilecektir.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları

Fraksiyonel lazer fiyatları tedaviye ihtiyaç duyan bölgenin büyüklüğü, planlanan seans sayısı ve ciltteki sorunların türü gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Bu nedenle tedavi maliyetleri hakkında doğru bilgi alabilmek için ön muayeneye ihtiyacınız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yaşyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi

Paz Kas 5 , 2023
Gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalları gözyaşını burun boşluğuna ulaştırırlar. Bu kanalların çeşitli nedenlerle tıkanması gözyaşının dışarı akmasına neden olur. Tıkanıklık doğuştan olabileceği gibi, travma, iltihaplanma veya burun ameliyatlarına bağlı da olabilir. Belirtileri Nelerdir? Gözyaşı kanalları tıkanan hastalarda gözyaşının devamlı dışarı akması, gözyaşı kesesinin iltihaplanması buna bağlı kızarıklık ve kesede şişlik […]

Recent Post