Hatmi çiçeği Yararları

Hatmi çiçeği ülkemizde oldukça fazla yetişen güzel bir görünüme sahip olan bir bitkidir. Dik ve tüylü bir gövdeye sahip olan çiçek; Akdeniz bölgesinde Ağustos aylarında yetişir. Doğal ve kendiliğinden yetişen Hatmi çiçeği, diğer doğal bitkiler gibi oldukça şifalı olup yararları oldukça fazladır. Çiçeğin boyu 1.50 santimetreyi bulabilmektedir. Hava değişimlerinden çok fazla etkilenmez ve arsız bir şekilde yaşamayı başarır. Şifa dağıtan kısımları yaprakları, kökü ve çiçeğidir. Hatmi çiçeğinin içerisinde yer alan maddeler; galaktoz, aspargan, sakaroz, nişasta ve pektindir.

Hatmi çiçeği

Özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi kış aylarında ortaya çıkan solunum yolları hastalıklarında çayı demlenerek içilmesi ile faydalı olmaktadır. Özellikle limon, nane, zencefil, çörek otu ile karıştırılarak içilmesi birebir etkili olabilecek bir şifa sunmaktadır.

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir?

  • Özellikle idrar söktürücü özelliği olan hatmi çiçeği; bağırsak ve mide rahatsızlıklarında ortaya çıkan gaz sorunları için de faydalı olabilmektedir.
  • Mide ülseri, boğaz ve bağırsak ülserleri için de etkili bir koruma ve fayda sağlamaktadır.
  • Balgam söktürücü özelliği olan hatmi çiçeği; sigara, soğuk algınlıkları, öksürük gibi bir takım balgam üreten durumlarda etkilidir. Hem boğazın yumuşamasına hem de balgamın atılmasına etken olmaktadır. Özellikle kuru öksürük ve gıcık öksürükte yumuşama sağlar.
  • Böbreklerin iltihaplanması ile ilgili ve daha birçok organda ortaya çıkan iltihaplanmaların söktürülmesi için de faydalı olabilmektedir.
  • Rahim de ortaya çıkan iltihaplanmalar ve bir takım rahatsızlıklar için de koruyucu etki sağlar.
  • Sinüzit, prostat, bağırsak ve mide iltihaplanmalarına da etken bir fayda sağlar.
  • Ciltte ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktalar için de haricen kullanılması faydalı olmaktadır.
  • Güneş yanıklarının giderilmesinde de haricen kullanılırsa, yanıkların düzelmesini sağlamaktadır.
  • Kaynatılarak suyuyla saçları yıkamak; saçların parlamasını ve canlanmasını sağlayacaktır.
  • Diş etlerinin çekilmesinde ve iltihaplanmasında kaynatılıp suyuyla gargara yapılması halinde faydalı olacaktır. Hem ağrıların dinmesini hem de iltihabın söktürülmesini sağlayacaktır.

Hatmi Çiçeği Zararları Nelerdir?

Belli başlı bir zarar bulunmayan çiçeğin aşırı tüketilmesi sorun oluşturabilir. Günlük olarak 2 bardağı geçmeyecek şekilde çayı içilebilir. Ama sürekli olması idrar söktürücü özelliği nedeniyle aşırı su kaybına neden yaratabilir. Hamile kadınlarda tüketilmemesi gereklidir.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş olarak aktarlardan alabileceğiniz Hatmi çiçeğini; kaynatılmış suyun içerisine atarak 5 dakika dinlenmeden sonra tüketebilmek mümkün olacaktır. Artan çayı da yüzünüze sürebilirsiniz. Hem lekeleri hem de yumuşamasını sağlaması açısından iyi gelecektir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar için uygulamadan önce; asitli içecek ve sigara içmemeniz iyi olacaktır. Bu şekilde hatmi çiçeğinin faydasını daha fazla görebilirsiniz. Ayrıca; hatmi çiçeği çayını 7 yaş altı çocuklarınıza içirmemeniz tavsiye olunur.

Civanperçemi Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dövme sildirmek revaçta

Pts Ağu 31 , 2020
Lazer ışınlarıyla dövme sildirmek, bugünün şartlarında en etkili çözümdür. Lazer ışınları hapsedilen dövme boyalarını parçalar ve kontrollü bir hasar oluşturur. Dövmeleri ısı enerjisiyle yakar ve dokunun iyileşmesiyle dövme rengi silinip deri rengine eşitlenir. Dövme silme tedavisi dövmelerin olduğu tüm alanlarda uygulanabilir. Bu işlem, tüm dövmelere uygulanabilir. Fakat bütün dövmeler deri […]
Dövme sildirmek revaçta

Recent Post