Kadınlarda Kemik Yapısı Meme Kanseri Riskini Arttırıyor!

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz meme kanseri kadınların en büyük korkulu rüyası haline geldi. Erken teşhisin tedaviye büyük kolaylık sağladığı hastalıkla ilgili önemli bulgulara rastlandı. Meme kanseri vücutta daha iyi büyümek için kemik yapısını değiştirdiği ve böylelikle tümör sayısını arttığı ortaya çıktı.

Son zamanlarda çalışmaların yoğunlaştığı Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları, tümörlerin daha rahat büyüyebilmek için kemik yapısını topraktan beslenirmişçesine kullandığını belirtiyor. Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, kemikleri kanserli tümörünün kötü etkilerinden korumanın mümkün olduğu, böylece kanserin yayılmasının önlenebileceği ileri sürülüyor.

Yapılan çalışmalarda vücudun diğer yerlerine de yayılan meme kanserlerinin yüzde 85’i eninde sonunda kemiğe ulaşıyor. Kemik kanserinin tedavisi, meme kanserine nazaran çok daha güç ve daha ölümcül olabiliyor. Bu yüzden hastalığın erken teşhisi son derece önemli.

 

Bilim insanları ikincil kansere yakalanan hastalarda daha yüksek düzeyde LOX enzimi bulunduğunu saptadı. LOX enzimi kanserli tümörlerce üretiliyor ve kana karışıyor. Fareler üzerinde yapılan bir dizi deneyde, LOX enziminin bu süreci aksattığı ve kemikte doku bozukluğu ile deliklere yol açtığı gözlendi. LOX üretimini engellemek için kullanılan ilaçların ise kanserin yayılmasını önlediği görüldü.

 

 Yapılacak Çalışmalar Başarı Yüzdesini Katlayacak

 

Sheffield Üniversitesi’nde kemik ve kanser biyolojisi dalında görevli Dr. Alison Gartland, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Meme kanserinin metastas yapmasını önleme konusunda, bu bulguların büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Birincil kanser hücreleri, alenen, kendi büyümelerini sağlamak için, toprağı gübreler gibi, kemiği kullanıyor. Tümörün daha iyi büyüyebilmesi için LOX enzimi, kemik yapısını değiştiriyor” dedi. Yapılan çalışmaların bu durumu engellemek adına geliştirildiğini belirten yetkililer, ileriki zamanlarda tedavide başarı oranının daha da yüksek olacağına değindi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Erken Boşalmaya Ne Yol Açar ?

Cts Ara 3 , 2022
Bu konuda birçok görüş vardır. Bazı­ları acele kaçamaklarla ya da fark edilme korkusuyla yaşanan ilk cinsel deneyimlerin erkeği çabuk boşalma­ya sevk ettiğine inanıyor. Diğerleri, nedenin endişe ya da erotik uyarılara aşırı duyarlılık oldu­ğunu ileri sürüyor. Ünlü seksolog Helen Singer Kap­lan, sorunun temelinde erkeğin or­gazmdan hemen önceki duygularını ayırt edememesi, dolayısıyla […]
Erkek ve kadın cinselliği

Recent Post