Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

Şeker hastalığı günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Kendinize iyi bakarsanız şeker hastalığından korunmak mümkün.

Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa sebep olan şeker hastalığından korunmak mümkün. Şeker hastalığı, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği bunlardan sadece birkaçı. Son dönemin en yaygın hastalıklarından biri olan şekerden korunmak peki mümkün mü?

 

 OSM Ortadoğu Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Toy, bu konu hakkında önemli bilgiler verdi. Şeker hastalığının organları bozduğunu kaydeden Toy, “Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ‘diabetes mellitus”, pankreastan salgılanan ve kan da şeker seviyesini düzenleyen insülin adlı hormonun hiç yapılamaması veya kullanılamaması sonucu gelişen bir hastalıktır.

Bu hastalıkta kanda şeker seviyesi yükselmekte ve sonuçta birçok organda bozulmalar oluşmakta; eğer yapılan tedavi ve önerilere uyulmaz ise ölümle sonuçlanmaktadır. Şeker hastalığında kalp krizi, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, felçler, körlük ve daha birçok hastalık gelişmektedir dedi.

Korunmak Mümkün

 Şeker hastalığından korunabilmek için neler yapılması gerektiğini sıralayan Toy, “Günümüz yaşamının getirdiği stresten mümkün olduğu kadar etkilenmemeye çalışmak. Burada herkes kendi ruhsal yapısını iyi tanımak ve buna göre tedbirini geliştirmek zorundadır. İdeal kiloya gelmek ve şişmanlıktan kaçınmak.

Sigara, alkol ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak. Dengeli ve doğal beslenmek. Suni kimyasal madde katkılı yiyeceklerden uzak durmak. (özellikle halk arasında abur cubur denilen hazır gıdalardan) Düzenli uyumak. Düzenli spor yapmak (özelikle doğada yürüyüşler) Kendi merak ve yapısına uygun hobi tarzında uğraşlarla ilgilenmek” diye konuştu.

 

Şeker İsteğini Nasıl Bastırabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çağımızın hastalığı ` İnsülin Direnci `

Per Ağu 18 , 2022
İnsülin direnci kilolu kişilerde daha fazladır ve kilo arttıkça bu direnç artar ve şeker hastalığı görülme olasılığı artar. İnsülin direnci yüksek kişilerin çok hızlı kilo alıp, zor kilo verdiğine dikkat çeken Dr. Demet Özgil Yetkin, kilo aldıkça insülin direncinin arttığını, kilo verdikçe de azaldığını belirtti. Vücut kendisi için gerekli olan […]
Çağımızın hastalığı ` İnsülin Direnci `

Recent Post