Skleroterapi Yöntemi ile Varis Tedavisi

Kılcal damar varislerinin tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlanan Skleroterapi Yöntemi ile hasta, işlemin yapıldığı gün, gündelik yaşamına dönebiliyor. İşlem bir saat gibi kısa sürede tamamlanabiliyor.

Örümcek ağı varisler olarak da tanımlanan kılcal damar varisleri, ciddi sorun oluşturmamakla birlikte kozmetik olarak rahatsız edebiliyor. İlerlemesi durumunda ise ağrıya neden olabildiği için tedavi edilmesi yarar sağlıyor. Varislerin tedavi şeklini belirleyen unsurların başında ise boyutları geliyor. Skleroterapi yöntemi çapı 1-4 mm arasında olan varislere uygulanıyor.  İşlemin çok kısa sürede tamamlanması ve aynı gün gündelik yaşama dönme olanağı ise en büyük avantajını oluşturuyor.

Bu yöntemde, sıvı ya da köpük şeklindeki ilaç damar içine enjekte edilerek damar kapatılıyor. Kan akışı farklı bir tarafa yönlendirildiği için de zaman içinde kullanılmayan damarlar vücut tarafından ortadan kaldırılıyor. Varisli damarların yok olması kişiye herhangi bir zarar da vermiyor.

Varis tedavisinde hangi hastaya hangi tedavi yaklaşımının uygulanacağına, varislerin durumuna göre hekim karar veriyor. Bu nedenle işlem öncesinde fizik muayenenin yanısıra, doppler ultrasonografi çekilerek damarlarının durumunun belirlenmesi gerekiyor.

Köpük Skleroterapi

Son yıllarda yaygın olarak kullanılan Köpük Skleroterapi daha az ilaç kullanarak daha geniş alanlara ulaşılabildiği için tercih ediliyor. Bu teknikte, ilaç havayla karıştırıldığından, daha yoğun ve daha fazla madde elde edilebiliyor. Böylelikle damar içinde daha geniş bir alan tedavi edilebiliyor. Daha az ilaç kullanımı avantaj sağlamakla birlikte yöntemin deneyimli hekimler tarafından uygulanması önem taşıyor. İşlem kısa sürede tamamlanmakla birlikte, genel olarak süreyi belirleyen yine hastanın varisli damar sayısı oluyor. Yaygın ince damarları olan kişilerde bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekebiliyor.

Skleroterapi’den sonra hasta yürüyerek evine dönebiliyor. Aynı gün işine başlayabiliyor. Ayrıca dinlenmesine gerek kalmıyor.  Hekimin kontrolü doğrultusunda kompresyon çorabı kullanılması gerekebiliyor. Kesin sonuçlar birkaç hafta içinde alınıyor.

Skleroterapi’nin Sağladıkları

  • İşlem öncesinde fizik muayenenin dışında ön hazırlık gerektirmiyor.
  • Bir saat gibi kısa sürede tamamlanabiliyor.
  • İşlemi bir öğle arasında yapmak mümkün olabiliyor.
  • Hasta ağrı hissetmiyor.
  • Aynı gün içinde gündelik yaşama, işe dönebiliyor.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Belirtileri ve Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fitoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Sal Mar 23 , 2021
Avrupa’da özellikle alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilmiş olan tedavi yöntemi günümüzde ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başladı. Doğal tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih edilen fitoterapi nedir? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Bitkisel yöntemlerle uygulanmaktadır. Bitkisel ilaç kullanımıyla birlikte gerçekleştirilecek olan uygulamalar dahilinde özellikle eski zamanlardan beri uygulanmakta olan tedavi yöntemi olarak günümüzde […]
Fitoterapi

Recent Post