Uykusuzluk Sorunu İçin 5 Öneri

Uyku kimimiz için rüyalar aleminin sihirli kapısı kimimiz için “Olmasa da olurmuş, vaktimizden çalıyor” yakınması kimimiz içinse sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz bir mucize. Uykuyla ilgili hislerimiz birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, uykusuzluk sorunu yaşamak hepimiz için tatsız. Bedenimizin gerçek anlamda canlanabilmesi ve kendini yenileyebilmesi için büyük önem taşıyan uyku, aynı zamanda bağışıklık sistemi açısından da ciddiye alınması gereken bir dinlenme hali. Uykuda deyim yerindeyse şarj oluyor, vücudumuzu bir nevi şifalandırıyoruz. Ayrıca iyi bir gece uykusu hem gün içinde yaptığımız işlere çok daha iyi konsantre olmamızı sağlıyor hem de verimliliğimizi artırıyor. 

Yeterli ve kaliteli uykudan mahrum kaldığımızda ise gün içinde halsiz hissetmemiz kaçınılmaz oluyor. Hatta bu durum rutinimiz haline geldiyse, kronik yorgunluk sorunuyla karşı karşıya kalmamız da çok olası. Tüm bu nedenlerden dolayı “İyi bir uyku çekmek, kendimize verebileceğimiz en güzel ödüllerden biri” dersek, inanın abartmış sayılmayız.

“Peki, bu sorunumu azaltmak ve belki tamamen çözüm bulmak için neler yapabilirim?” diye soruyorsanız, sizin için listelediğimiz bu yöntemlere bir şans vermenizi öneririz.  

Uyku rutini oluşturun

Her ne kadar çok önemi olmazmış gibi gelse de, pek çoğumuz sırf bu nedenle uykumuzun gelmesini bekleyerek yatağımıza gitsek de kaliteli bir uyku düzeni için rutin oluşturmak çok önemli. Her gün aynı saatte yatağa girmek ve hafta içi-hafta sonu ayrımı yapmaksızın aynı saatte uyanmak, bedenimizin bu ritme alışmasını sağlıyor ve yatağa girdiğimiz anda uyumamızı kolaylaştırabiliyor.

Bedeninizi yorun

Bedenimiz yeterince yorgun değilse ve zihnimiz de doluysa, uykuya dalmamız maalesef pek kolay olmayabiliyor. Dolayısıyla bu sorununu azaltacak ve belki de tamamen ortadan kaldıracak önde gelen yöntemlerden biri de vücudu yormak. Gün içinde yeterli miktarda kalori harcamak için egzersize zaman ayırmak hem sporu hayatımıza düzenli biçimde dâhil etmemizi hem de yorulan vücudumuzun dinlenmek için uykuyu daha kolay çağırmasını sağlıyor.

Cevizin gücünden faydalanın

Sağlıklı bir uyku için en önemli hormonlardan biri olan melatonin bakımından zengin olan cevizi, günlük beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. Akşam yemeklerinden bir süre sonra ceviz tüketmeniz (eğer alerjiniz yoksa veya başka bir sağlık sorunu nedeniyle ceviz tüketmemeniz önerilmiyorsa), uykusuzluk sorununuzu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Güneş battıktan sonra uyarıcı içecekler içmeyin

Akşam saatleri yaklaştığında uyarıcı içeriği yoğun, kafein oranı yüksek çay ve kahve gibi içecekler tüketmekten ya da asitli içecekler içmekten uzak durmanızda fayda var. Bu gibi içecekler yerine melisa çayı, papatya çayı, rezene çayı, kızılcık çayı gibi uykuya geçmenizi kolaylaştıracak bitki çaylarını içmeyi tercih edebilirsiniz.  

Uyku öncesinde izlediklerinize de dikkat edin

Akşam saatlerinde gergin tartışma programları gibi odaklanma gerektiren veya korku-gerilim filmleri gibi uykunuzu kaçırma potansiyeli olan içerikleri tüketmekten kaçınabilirsiniz. Bu gibi içerikler yerine uyku saatinize yaklaşırken klasik müzik gibi sakinleştirici müzikler dinleyebilir, meditasyon rutini geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda bulunan mavi ışığa maruz kalmak da uykusuzluk problemi yaratabiliyor. Cihazlarınızda mavi ışık filtresi kullanmayı tercih edebilirsiniz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Yılda iki kez hacamat yaptırılabilir."

Pts Tem 26 , 2021
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının ele alındığı sempozyumda konuşan Dr. Ender Saraç, hacamatın vücutta birikmiş olan ağır metal ve toksinleri azaltıp, vücudun temizlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Saraç, yılda iki kez hacamat yaptırılmasını önerdi. Sempozyum Başkanı Aile Hekimi Öğr. Üyesi Süleyman Ersoy, aile hekimlerinin hastalara ilk dokunan doktorlar olduğunu, onların geleneksel tıbbın en […]
hacemat

Recent Post