Dünya Sağlık Örgütü, 3. Seviye Acil Durum ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, binlerce yurttaşın yaşamını yitirdiği Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatı bölgelerinde etkili olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle en yüksek seviye olan ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan ettiklerini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye ve Suriye’de binlerce yurttaşın hayatını kaybettiği deprem nedeniyle ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan edildiğini açıkladı.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Kluge, dün gerçekleşen DSÖ Yönetim Kurulu’na Türkiye ve Suriye depremi ile ilgili bilgilendirme sunumunda yaptığı açıklamada, “Kendi hayatları tehlikedeyken müdahale eden Gaziantep’teki saha ofisimizdeki DSÖ personeli de dahil olmak üzere ilk müdahale ekiplerini takdir ve takdirle karşılıyorum” dedi.

Kluge, DSÖ Avrupa’nın ekiplerinin Gaziantep, Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösterdiğini belirterek “Hayat kurtarmak için dikkate değer bir müdahale operasyonu başlatan Türk yetkililerini takdir ediyorum. Muazzam bir dayanışma gösteren Üye Devletlere teşekkür ederim. Uluslararası toplumu desteğini artırmaya devam etmeye, Türkiye Hükümeti ve DSÖ ile tam koordinasyon sağlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

DSÖ’nün 3. Seviye Acil Durumu, en yüksek acil durum olarak değerlendirilmektedir ve DSÖ’nün kurum çapındaki varlıkların seferber edilmesi anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SGK'den deprem bölgesi için ilaç açıklaması

Çar Şub 8 , 2023
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen yıkıcı depremde bölgelerde ikameti bulunanlar için raporlu ilaçlar ve tıbbi malzemeleri bir defaya mahsus reçetesiz temin edilebileceğini açıkladı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 10 il etkilendi, can kaybı ve yaralı sayısı her dakika artıyor. Sosyal […]
SGK`dan Şeker Hastalarına İyi Haber

Recent Post