Yapay zeka, kalp krizi geçirme riskini 10 yıl önceden tespit edebiliyor

Yapay zeka teknolojisi sayesinde kalp hastalarının erken teşhis ile iyileştirilebileceği ve binlerce hayatın kurtarılabileceği öngörülüyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma yapay zekanın bir kişinin gelecek 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskini tahmin etmek için kullanılabileceğini ortaya koydu.

İngiliz Kalp Vakfı’nca finanse edilen ve Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışma, koroner bilgisayarlı tomografi tarama sonuçlarının yapay zeka ile nasıl iyileştirilebileceğini araştırdı. Bu taramalar damarlardaki tıkanıklıkları veya daralmaları tespit etmek için kullanılıyor.

Damarlarda “önemli” daralma görülenlerin ciddi bir kalp krizi geçirme olasılığının daha yüksek olduğu biliniyor. Ancak araştırma sonuçları, damarlarda önemli daralma olmayan hastaların da ölümcül kalp krizi geçirdiğini gösterdi. Üstelik bu riski taşıyan hasta sayısının, önemli daralma görülen hastalara göre iki kat fazla olduğu anlaşıldı.

Göğüs ağrısıyla gelenlere dikkat!

Göğüs ağrısıyla hastaneye başvuranların genellikle rahatlatılarak evlerine gönderildiğini belirten araştırma ekibinin başındaki Prof Charalambos Antoniades, çalışmada bu şekilde evlerine gönderilen bazı hastaların kalp damarlarında herhangi bir hastalık belirtisi olmasa bile, önümüzdeki on yıl içinde kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

“Burada, hekimlere doğru bir risk tablosu sunmanın birçok kalp hastasının tedavi sürecini değiştirebileceğini ve potansiyel olarak iyileştirebileceğini gösterdik,” diyen Prof Antoniades, yapay zeka kullanımının kalp krizinden kaynaklanan binlerce ölümün önüne geçmede yardımcı olacağını vurguladı.

Yapay zeka nasıl kullanıldı?

İngiliz Kalp Vakfı’na göre, ülkede her yıl yaklaşık 350 bin kişiye kalp rahatsızlıkları dolayısıyla bilgisayarlı tomografiyle tarama yapılıyor, ancak taramaların küçük daralmaları tespit etmedeki başarısızlığı nedeniyle birçok hasta daha sonra kalp krizinden yaşamını yitiriyor.

Araştırmacılar, İngiltere’deki sekiz hastanede rutin kalp tomografisinden geçen ve ortalama takip süresi 2,7 yıl olan 40 binden fazla hastanın verilerini analiz etti.

Yapay zeka ise yaklaşık sekiz yıl boyunca 3 binden fazla hasta üzerinde test edildi ve teknolojinin kalp krizi riskini doğru bir şekilde tahmin edebildiği görüldü.

Yapay zeka tarafından oluşturulan risk skorları daha sonra 744 hasta için sağlık görevlilerine sunuldu ve sonuç olarak yüzde 45’inin tedavi planları hekimler tarafından değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Anjiyo Nedir?

Cum Ara 1 , 2023
Sağlıksız ve düzensiz beslenme, içki ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı, stres gibi faktörlerin etkisiyle tüm dünyada kalp ve damar hastalıklarına bağlı Anjiyo, bazı hastalıkların tanısında kullanılan etkili bir görüntüleme yöntemidir. Anjiyo Nedir? Anjiyo görüntüleme yönteminin tarihi M.Ö 400 yılına kadar uzanır. Son yıllarda bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle […]

Recent Post