Ayak Hastalıkları

Ayaklar genellikle görünmez ve kolayca göz ardı edilir. Aslında, ayaklar tüm vücut sağlığının bir büyüteçini temsil etmektedir. Ayaklarımızda 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendon ve kasın yanı sıra kalp, beyin ve omurlara bağlanan birkaç sinir, kan damarı vardır. Ayaklarımızdaki herhangi bir ince değişiklik potansiyel hastalıkları yansıtabilir.

İstatistiksel veriler, tüm yaşamımız boyunca ayaklarımızla yaklaşık 125.000 kilometre yürüdüğümüzü göstermektedir. Ve her adımda, bacaklar vücudun ağırlığından 3-5 kat daha büyük bir ağırlığı taşımaktadır.

Göz ardı edemeyeceğimiz 13 semptom!

Uzmanlar, bizim tarafımızdan görmezden gelinebilecek fakat önemli olabilecek ayak hastalıkları belirtilerini listelediler.

Kuru ayaklar: Ayaklarınızda kuruluk varsa, kan dolaşımı bozukluklarına dikkat edin. Ayakların kuruluğu sadece cilt tipinizden değil, aynı zamanda ayaklardaki kanın yetersizliğinden dolayı kan dolaşımı bozukluklarından da kaynaklanır.

Ayak yaralarının zor iyileşmesi: İnatçı ülserler diyabetin uyarı işaretlerinin bir parçasıdır. Artan kan şekeri seviyeleri sinir hasarına yol açacak ve yaraların terleme ve iyileşme işlevini zayıflatarak diyabet, ciddi yara enfeksiyonları veya hatta amputasyona yol açacaktır.

Ayaklarda kalıcı soğukluk: El ve ayaklardaki soğukluğa hipotiroidizm neden olur. Tiroksin metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Tiroksin eksikliği metabolizma ve termoregülasyon bozukluklarına yol açacaktır. Daha sonra vücudun ısı üretme yeteneği etkilenir, bu da ellerin ve ayakların soğuk almasına neden olur.

Baş dönmesi: Baş dönmesi genellikle nöropati ile ilişkilidir. Bacaklarda sık sık uyuşma hissederseniz, bu bacaklarda, ayak bileğinde veya sırttaki sinirlerin atrofisinden kaynaklanabilir. Uyuşmanın muhtemelen ayakkabının sıkması nedeniyle olduğu düşünülmez..

Kramp: Dehidrasyon kas spazmlarına katkıda bulunur. Ayrıca, potasyum, magnezyum, kalsiyum veya diğer besin maddelerinin eksikliği akşamdan kalmaya yol açabilir.

Topuk ağrısı: Topuk ağrısı bizi plantar fasiit ve yüksek tansiyon konusunda uyarır. Yataktan kalktığımızda veya sandalyeden çıktığımızda topuğun altındaki şiddetli ağrı bizi rahatlatır, ancak birkaç adımdan sonra biraz rahatlar ve biraz sonra tekrar kötüleşir.

Ayak tırnağının sarıya dönüşmesi: Mantar enfeksiyonları kolayca ayak tırnaklarının sararmasına ve kalınlaşmasına neden olur. Solunum yolu hastalıklarına ek olarak, lenfödem ve romatoid artrit ayak parmaklarının sararmasına neden olur.

Ayak bileği şişmesi: Böbrek hastalığına dikkat edin! Böbrekler ayrıca besinlerin taranması için de çalışır. Bu işlevler anormal şekilde gerçekleşirse, vücudun ruh halinin dışlanması zor olacak, ödem, özellikle bacakların ödemi ile sonuçlanacaktır.

pedikür ile ilgili görsel sonucu"
Ayakları ılık suya koymak eski ama çok yararlı bir tedavidir..

Bazı uzmanların bakış açısından, ayaklar vücudun ikinci kalbidir. Özellikle alt kısmı, birkaç iç organın refleks alanıdır; ve tüm vücudun iç organlarıyla yakın bir bağlantıya sahiptir. Geleneksel Çin tıbbına göre, iç organların ve akupunktur noktalarının yayıldığı önemli bir parçadır.

Ayaklarınızı sıcak suya hatta aktarınızın önereceği bitkisel yağlar ile suya koymak kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Uzmanlar, özellikle yaşlıların, ayaklarını yaklaşık 40 derecelik bir sıcaklıktaki suda, 20-30 dakika bekletmelerini öneriyorlar. Ayrıca, ayakların altındaki akupunktur noktalarında sık yapılan masaj da çok sağlıklıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Unutkanlığınızın sebebi B12 eksikliği olabilir

Cum Şub 7 , 2020
B12 eksikliği belirtileri nelerdir? Halsizlik, uyku ve iştah bozuklukları, huzursuz bacak sendromu, denge kayıpları, saç dökülmesi, unutkanlık gibi şikayetleriniz varsa B12 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu şikayetleri olanların demir, B12 vitamini ve folik asit miktarlarına baktırmaları gerekir. Belirtilere Dikkat Tırnak kırılması veya düzleşme, saç dökülmesi, dildeki papilla denilen çıkıntıların silinmesi, dilin soluklaşması demir eksikliğinden […]

Recent Post