Bilinçaltı Nedir?

Bilinç kavramı insan psikolojisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Psikoloji kavramı Türkçeye “ruh bilimi” şeklinde çevrilse bile aslında “davranış bilimi” olarak tanımlanması gerekmektedir.

Bu sebeple psikoloji, insan zihnini, zihnin yapı ve işlevini inceleyen bir bilim dalıdır. Geçmiş zamanlarda zihnin yalnızca bilinçten oluştuğu düşünülmüştür. Bu nedenle psikoloji biliminin en önemli kavramlarından birisi bilinçtir. Daha sonraki dönemlerde bilinç hali dışında çeşitli zihinsel süreçlerin olabileceği öngörülmüştür. Bu süreçlerden biri de “bilinçaltı”dır. Bilinçaltı, bilinç hali dışında zihinsel durumların oluşması şeklinde tanımlanabilir. Bilinçaltı, genellikle kontrol dışında gelişen bir olgudur. Ancak kişiler istedikleri takdirde bilinçaltını yönlendirmeyi öğrenmektedir. Bilinçaltı, vücutta sinir sistemi ile beraber çalışmaktadır. Bu sebeple oldukça hızlı hareket etmektedir. Kişilerin yaşadığı tüm duygu durumu değişiklikleri, korku, sevinç, heyecan, üzüntü, tecrübe, alışkanlık, düşünülmeden gerçekleştirilmiş her eylem bilinçaltına kaydolmaktadır. Yürümek, bisiklet sürmek, araba kullanmak gibi durumlar hepsi bilinçaltına kaydolmuş düşünülmeden gerçekleşen eylemlerdir.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltının nasıl çalıştığı oldukça karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bir takım çalışmalar bilinçaltına dair bazı bilgiler vermektedir:1. Otomatik İşleme: Zihnin farkında olmadığı birçok işlem bilinçaltı tarafından otomatik olarak gerçekleşir. Örneğin; araba kullanırken vites değiştirmek gibi.2. Duygusal İşleme: Duygusal deneyimler bilinçaltında depolanmaktadır. Örmneğin; Geçmişte yaşanmış bir olay gelecekte yaşanacak olan benzer bir durum ile tetiklenebilir.3. Yaratıcılık ve Hayal Gücü: Rüyalar, yaratıcı düşünceler, sanat eserleri bilinçaltının yaratıcılık ve hayal gücü ile ilgilidir.4. İnanç ve Tutumların Oluşumu: Bilinçaltı kişinin inanç ve tutumlarının oluşmasında oldukça önemli bir rol oynar. Çocuklukta edinilen deneyimler, toplum, aile ve kültür bilinçaltında izler bırakır ve davranışları etkiler.5. İletişim ve İletişim Dışı İşaretlerin Algılanması: Bilinçaltı iletişimde kullanılan sözcüklere ek olarak, beden dili, ses tonu ve diğer iletişim dışı işaretleri aldılar ve söylenenler dışında verilen mesajlar bilinçaltı ile anlaşılır.

Bilinçaltı Travmaları

Bilinçaltı travmaları, kişinin genellikle farkında olmadan psikolojik olarak depoladığı travmalardır. Bu travmalar çocukluk dönemlerinde yaşanmış istismar, aile içi şiddet, ihmal, hastalık, kaza ve kayıplar veya yetişkinlik döneminde yaşanmış çeşitli olaylardan kaynaklanabilir. Kişinin psikolojisinde olduğu kadar fiziksel sağlığında da olumsuz etkiler yaratabilir.

Hastalıkların Bilinçaltı Sebepleri

Bilinçaltı bazı durumlarda fizyolojik olarak sağlığımızı etkileyebilmektedir ve hastalıkların ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir. Ancak hastalıklar tamamen bilinçaltı ile ilgili olmayabilir. Genetik ve çevresel faktörler, yaşam tarzı tercihleri ve birçok faktör daha etkili olabilmektedir. Hastalıkları bilinçaltı sebeplerinin bazıları şu şekilde sıralanabilir.• Stres ile ilişkili hastalıklar,• Bağışıklık sistemi hastalıklar,• Psikosomatik hastalıklar; Egzama, astım, mide ülseri,• Kronik ağrı ve fibromiyalji.Bu hastalıkların bilinçaltı sebepleri düşük özgüven, korku ve kaygılar, kontrol kaybı, travmalar, bastırılmış duygular yer alabilir.

Bilinçaltı Nasıl Yönetilir?

Bilinçaltını yönetmek kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Bilinçaltınızı yönetmek için şunları yapabilirsiniz:• Kendinize zaman ayırmak,• Meditasyon yapmak,• Olumlu düşünceler beslemek,• Farkındalık geliştirmek,• Terapi ya da danışmanlık hizmeti almak,• Kendinizi sevmek ve olduğunuz şekilde kabullenmek.

Bilinçaltı Temizliği Nedir?

Bilinçaltı temizliği, zihnimizde oluşan negatif düşünceleri kaldırmak amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmalar olumsuz ve sınırlayıcı düşüncelerin anlaşılmasını ve dönüştürülmesini sağlar. Kişi kendini keşfederek gelişme sürecine katkı sağlar.

Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılır?

Kişiler her güne sürekli bir takım sorunları düşünerek başlarlar. Tüm bu sorunlar birçok duygu ile bağlantılı olabilmektedir. Her düşünce duygular ile var olmaktadır, bu düşünceler duygular ile kalıcı hale gelmektedir. Kişinin hayatı boyunca yaşanan tüm bu duygu ve düşünceler bilinçaltında bir birikim oluşturur. Bu birikim bir süre sonra kişide psikolojik ve fizyolojik birçok soruna neden olabilmektedir.Bilinçaltı temizliği, mevcut bir düşünce, olay ya da duygunun tamamen silinmesi durumu olarak tanımlanamaz. Aksine bu düşünce, duygu veya olayların tam tersi şeklinde değiştirilmesidir. Değiştirme düşüncesi önceden belirlenmiş ve üzerine düşünülmüş bir konu olmalıdır ve tamamen temizlik yapma beklentisi ile yaklaşılmamalıdır. Bilinçaltı temizliği yapılırken kişi şu yolları izleyebilir:Geçmiş Yaşantılar Üzerine Düşünün: Zihninizde, bilinçaltınızda yer etmiş geçmiş olaylarda en çok ve en az iz bırakan olayları düşünün. Bunları zihninizde sıralayın ve kendinize bir yol oluşturun. Bu yolda yürürken yaşadığınız geçmiş olayların size neler hissettirdiğine odaklanmaya çalışın. Daha sonra kötü hislere sebep olan bu olayları değiştirmeye çalışabilirsiniz. Sizi Kötü Etkileyen Geçmişiniz ile Yüzleşin: Geçmişde deneyimlenmiş kötü tecrübeler ile yüzleşmek oldukça zor olabilir. Ancak bu deneyimleri bilinçaltından temizlemek istiyorsanız yüzleşmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yok olmaz ve yaşantınızı olumsuz etkilemeye devam ederler. Bilinçaltınıza Giriş Yapın: Bilinçaltı temizliğinin başarı ile yapılabilmesi için bilinç ile bilinçaltı arasındaki bölgede yer almak ve zihninizin sizden üstün olmadığına inanmanız gerekmektedir. Bilinçaltına giriş yapmak için ihtiyacınız olan şey kendinize güvenmek ve kendinizi sürekli motive etmenizdir. Bilinçaltı Temizliğini Gerçekleştirin: Kötü anı bırakan olayları belirleyin ve bu anıları değiştirmeye çalışın. Öncesinde siyah beyaz canlanan olayları zihninizde renklendirerek güzelleştirmeye çalışın. Nefes egzersizleri, yoga, meditasyon ve zihinsel aktivitelerden destek alabilirsiniz. Hayatınızı olumsuz etkileyen tüm bu duygu, olay ve düşüncelerin sadece zihninizde yer aldığına ve tüm bunları yok edebileceğinize inanın. Oluşan Boşlukları Olmasını İstediğiniz Şekilde Doldurun: Zihninizde ve bilinçaltınızda oluşan boşlukları doğru şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Yoksa eski kötü düşünceler geri dönebilir. Bu kötü düşüncelerin yerine ilk adımda düşündüğünüz olumlu olayları koyabilirsiniz. Genel olarak bilincinizi güzel şeylerle beslemeye dikkat edin.

Bilinçaltı Terapisi

Bilinçaltı terapisi kişinin bilinçaltındaki duygu, davranış ve olayların anlaşılması ve olumsuz etkilerini değiştirerek bunlardan kurtulması için uygulanan bir terapi yöntemidir. Çeşitli tekniklerle uygulanmaktadır, bu teknikler şu şekilde sıralanabilir:1. Hipnoz: Zihin açık şekilde uyuma halidir. Amaç kişinin bilinçaltına erişiminin kolaylaşmasıdır. Bilinçaltına erişim sağlanarak istenilen doğrultuda gerekli değişimler yapılabilir.2. Olumlama: Kişinin bilinçaltındaki olumsuz düşünceleri olumlu düşünceler ile değiştirmektir. Olumlama, bir süreçtir. Sürekli tekrar edilerek kişinin bilinçaltına empoze edilir.3. NLP: Bireyin dil, düşünce ve davranışlarını değiştirme amacı taşır. Dil kullanımı ve zihinsel durumu etkiler ve olumsuz düşünceler değiştirilir ve yerini olumlu düşünceler alır.4. Regresyon: Geçmişe dönerek kötü ve olumsuz etki oluşturan olayların kaynağına gidilir. Bu durumlar tespit edilerek değiştirilir.Terapi sürecinin istenildiği gibi gerçekleşmesi için kişinin kendisini açıkça ifade etmesi ve terapiyi reddetmemesi gerekmektedir.

Bilinçaltı Çalışmaları

Kişi farkında olmadan mantık ve bilinç dışında ortaya çıkan davranışlarının sebebi bilinçaltıdır. Bilinçaltı çalışmaları, kişinin var olan korku, kaygı, bağımlılık ve benzeri durumların merkezine ulaşmayı hedefler.Kişi bilinçaltında neler olduğunu bilmediği için çoğunlukla kontrol edemez. Kontrol edilemeyen durumlar çoğu zaman rahatsız edici olabilir. Bilinçaltı çalışmalarının doğu yapılması ile kişinin anlamsız görülen duygu, durum ve davranışları bilinç düzeyine çıkarılarak çözülmesi açısından oldukça önemlidir. Rüya analizi ve otohipnoz sık kullanılan bilinçaltı çalışmalar arasındadır.1. Rüya Analizleri: Rüyalar gün içerisinde ya da genel olarak konsantre olduğumuz konuların ve bilinçaltının bir yansımasıdır. Görülen rüyaların çoğunun bilinçaltında eşleştiği önemli anlamları vardır.2. Otohipnoz: Kişi kendini kontrol ederek kendi bilinçaltına gider. Bireysel terapiler ve otohipnoz kişinin kendini tanıyıp anlayabilmesi ve bilinçaltına inebilmek için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Tedavisi

Paz Şub 11 , 2024
Dişlerde oluşan plağın diş taşına dönüşmeden düzenli fırçalama ile plağın diş yüzeyinden temizlenmesi önemlidir. Diş plakları düzenli temizlenmediğinde diş taşına dönüşürler. Ağızda diş taşlarının uzun süre bulunması ve doktor kontrolünde temizlenmemesi sonucunda kişilerde diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve ağız kokusu gibi sorunlara neden olabilir. Diş Taşı Nedir? Kişinin günlük […]

Recent Post