Uykusuzluk ve Göz Sağlığı

Uykusuzluk ile göz sağlığı nasıl etkilenir? Sağlıklı gözler için günde en az kaç saat uyumak gerekiyor? Uzun süre teknolojik aletlerin başında kalmanın zararları neler?

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı gözler için günde en az 7 saat uyumak gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier, gözlerin özellikle geceleri ekranlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmaması gerektiğini söyledi.

Uykusuzluk ve Göz Sağlığı

İnsanların her geçen gün ekran bağımlılığının arttığını dile getiren  Op. Dr. Ali Sipahier, “Pandemi sürecinden dolayı evde kaldığımız süre içerisinde bütün zamanımızı ekran karşısında geçirir hale geldik. Uzun süre teknolojik aletlerin başında kalmanın göz sağlığı için bir takım sakıncaları var. Normal zamanda dakikada 15 kere göz kırparken, ekran başındayken bu sayı yarıya düşüyor ve göz küresi açıkta kalıyor. Bu duruma bağlı olarak da gözde kuruluk meydana geliyor. Ayrıca, gençlerde çok yakından bakmak uyum spazmı dediğimiz bir durumu ortaya çıkarabiliyor. Bu da geçici miyoba ve baş ağrısına neden oluyor” dedi.

“EN AZ 7 SAAT UYUMAK GEREKİYOR” 

Vücutta her organ kadar gözlerinde iyi bir uykuya ihtiyaç duyduğunu kaydeden Sipahier, “Uyku bütün hücrelerin kendini yenilemesi için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Yaşa göre değişmekle beraber en az 7 saat uyumak gerekiyor. Çocuklarda ve gençlerde uyku ihtiyacı daha fazla ortaya çıkıyor. Uykumuzun aynı zamanda kaliteli bir uyku olması gerekiyor. Belli bir zamandan önce ekrana bakmayı kesmek gerekiyor. Gece ekranlardan yayılan mavi ışığa daha az maruz kalmak gerekiyor. Bu durum uykusuzluğu arttırarak, göz kuruluğu, kırışıklık, mor halkalar ve ödem oluşmasına sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı. 

“DİNLENME SIRASINDA TELEFONA BAKMAMALIYIZ” 

Göz sağlığının korunması için bazı önlemler alınması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Sipahier, şu tavsiyelerde bulundu: “Gözlerimizin her yöne bakması gerekiyor. Gözlerimizi en çok sabit mesafeden ekrana bakmak ya da herhangi bir şeye bakmak yoruyor. Saatte 1, 5-10 dakika gözü dinlendirmek ya da her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 metre uzaklıkta herhangi bir objeye bakmak gözlerimizi dinlendirmek için yeterli olacaktır. Ekranın üst kenarının gözlerimizden aşağıda olması gerekiyor. Ekranın parlaklığı da göz sağlığımız için oldukça önemli. Çok aydınlık bir ortamda karanlık bir ekrana bakmak, karanlık bir ortamda aydınlık ekrana bakmak gözü çok yoruyor. Dinlenme sırasında telefonlara bakmamak ve mümkünse doğada vakit geçirmek göz sağlığı için faydalıdır.”

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

C Vitamini Cilt İçin Faydaları

Cts Kas 25 , 2023
C vitamini cilde faydası ile bilinen bir vitamin türüdür. Genellikle turunçgillerde yer alır ve pek çok sebzede de bulunur. C vitamini cilt için, vücut fonksiyonlarının devam etmesi için gereklidir ve gün içinde mutlaka alınmalıdır. Bağırsakların çalışmasından kan akışının düzenlenmesine kadar etkili olmaktadır. C vitaminini almak için gün içinde taze meyve suyu […]
c vitamini

Recent Post