Çocuklarda İshal Nasıl Geçer?

Çocuklarda sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishal geliyor. Günde 3 defadan fazla sulu dışkılama durumunu ishal olarak kabul edilmekte!

Çocuklarda ishal neden olur?

İshal hava sıcaklarının giderek artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay hızlı üreyebilmektedir. Besinlerin özellikle artan hava sıcaklıkları ile birlikte gerekli saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda ürettikleri toksinlerinde artış görülmektedir. Bu uygun şartta muhafaza edilemeyen besinleri tüketen çocuklar genellikle eşlik eden ek bir bulgu olmazsa (ateş, bulantı, kusma, halsizlik, karın bölgesinde ağrı, gaz) ishal ile karşımıza gelmektedir.

İshale sebep olan birçok virüsler ve bakteriler vardır. Bunlardan başlıcaları Rotavirus Salmonella, Esherichia Coli’dir.

Çocuklarda ishal belirtileri nedir?

İshal en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları yaz aylarında etkilemektedir. Anne sütü alan bebeklerde 6-7’den fazla, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’ten fazla dışkılama ishal olarak kabul edilebilir.

Çocuklarda ishal nasıl geçer?

Virüslerin sebep olduğu ishallerde çocuklarımızı klinik olarak yakın takip edip gerekli tıbbi destekleri çocuk doktorları tarafından tedavileri düzenlenmelidir. 1 yaş üstü genel durumu iyi, bulantı, kusma ve ateşinin olmadığı durumlarda sıvı desteği ve beslenme önerileri ile şikâyetlerinde gerileme beklenmektedir.

Bebeklerde ishal nasıl geçer?

Özellikle sıvı kayıpları anne sütü alan yenidoğanlarda yakından takip gerektirir. Yenidoğanları sıklıkla yatarak tedavi ederiz ve yakın takibe alırız.

Çocuklarda ishal ilacı kullanılır mı?

Bazı durumlarda özelikle bakterilerin sebep olduğu ishallerde tıbbi ilaç tedavisi gerekmektedir. Gaita kültürü ve mikroskobik incelemenin önemi hastanın kliniği ile değerlendirilerek uygun tedavi çocuk hekimi tarafından düzenlenmelidir.

Bronşiolit Tehlikesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BioNTech ve Pfizer'in Geliştirdiği Aşıya Onay

Pts Ara 21 , 2020
Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği Covid-19 aşısının Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmasına onay verdi. Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının AB’de kullanılmasına onay verdi. Son onayın ise önümüzdeki günlerde Avrupa Komisyonu’ndan gelmesi bekleniyor. Almanya, Fransa, Avusturya ve İtalya 27 Aralık’ta aşı kullanımına başlamayı planlıyor. ABD ve […]
biontech aşı

Recent Post