Üçlü Tarama Testi : Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hamilelikte yapılan üçlü tarama testi, yapılması gereken önemli testlerden bir tanesidir. Bu test hamileliğin 16. Ve 20. Haftaları içerisinde yapılmaktadır. Üçlü test yapılacağı gün anne ilk önce ultrasonla muayene edilir daha sonra kan verir. Kanın ultrasonun yapıldığı gün verilmesi çok önemlidir. Verilen kanda AFP, B-HCG ve serbest estriol değerleri kontrol edilir. Bu veriler ve annenin ultrason verileri bunun yanında birkaç bilgi daha bilgisayara girilir. Bu sonuçlara göre bilgisayar bebeğin down sendromu, nöral tüp defekti ya da Edwards sendromu olma risklerini çıkarır.

Üçlü test yaptıran anne adayları çok beklemeden bir iki gün içinde sonuçları alırlar. Sonucu aldıktan sonra bunu doktorunuz görmesi oldukça önemlidir. Çünkü bebeğinizde herhangi bir risk varsa hamileliğinizin nasıl devam edeceği ya da devam edip etmeyeceğinin doktorunuzla birlikte kararlaştırılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.

Eğer üçlü test sonucunda bebeğinizin bu rahatsızlıkları olma riski çok düşük ise bir şey yapılmamaktadır. Fakat risk yüksek ise başka testler de yaptırmanız gerekebilir. Bu testler amniyosentez ve CVS’dir. Bu testlerin yapılıp yapılmaması konusunda doktorun aileyi bilgilendirmesiyle aile testleri yaptırma ya da yaptırmama konusunda kendi karar vermelidir.

Genelde hastanelerde yapılan üçlü tarama testi fiyatları nerede yaptırıldığına göre değişiklik gösterse de genelde 400-700 TL arasındadır. Özel sağlık sigortanız ya da SGK’nız varsa anlaşmalı hastanelerde üçlü testinizi yaptırabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Goji Berry Faydaları

Cts Tem 18 , 2020
Goji berry, diğer ismi ile kurt üzümü olan besin, son dönemlerde sıkça anılmaktadır. Üzüm çeşitleri arasında bulunan bu meyve, sağlığa olan yararları ve kilo verme üzerindeki etkisi ile diyet listelerinde yer almaktadır. Goji berry, vücut için birçok fayda sağlaması ile yalnızca kilo vermek isteyenlerin değil, her yaştan bireyin tüketmesi gereken […]
Goji berry

Recent Post