Diş Gıcırdatma Hastalık Habercisi

Ağız kokusu toplumumuzda çok sık görülen ve kişinin sosyal hayatını da etkileyen birçok farklı sebeplere dayalı bir problemdir.

Ağız içerisindeki bakteriler yemek kalıntılarıyla birleşerek ağız kokusuna sebep olurlar, insan nefesinde birçok kimyasal madde bulunur ve bu kimyasal maddelerin çoğu akciğerlerden ağıza doğru gelir ve nefes alıp-verme sırasında kötü bir nefes kokusu oluşur. Her bireyde sabah ilk uyandığında ağız kokusu görülebilir.

Bu normal sayılabilecek bir durumdur. Ağız kokusu sorunu yaşayan kişiler, sosyal hayatlarında çeşitli sorunlar yaşarlar, insanlarla yakın mesafede diyalog kuramama, sürekli ağzını eliyle kapatma gibi olumsuz hareketlerin devamında kişi, kendini sosyal hayattan soyutlamaya başlar. Ağız kokusunun sebepleri ağız içi kaynaklı olabileceği gibi sistemik sebepler kaynaklı da olabilmektedir, Ağız içi kaynaklı olan ağız kokusu diş eti problemlerinden,diş taşlarından,derin çürüklerden,sürememiş 20 yaş dişlerinden kaynaklanabilmektedir, Sürememiş 20 yaş dişleri etraflarında bir cep meydana getirirler. Zamanla buraya besin birikmesi ve de iyi temizlenememesi sebebiyle ağız kokusu meydana gelebilmektedir.Yetersiz diş fırçalama veya hiç fırçalamama da bakteri birikimiyle ağız kokusuna sebep olmaktadır.Genelde çoğu hastalarımızın unutabildiği dil üstü de plak birikimi için elverişli bir bölgedir. Dil üstünün, diş fırçaların arkasındaki dil fırçalayıcı kısımlarla veya özel dil fırçalayan ajanlarla temizlenmesi gerekmektedir.İyi temizlenemeyen köprü ve de protezlerin altında besin birikimiyle de ağız kokusu oluşabilmektedir.Uzun süre aç kalmak ve de diet yapmak da ağzı kokusuna sebep olmaktadır.

Sistemik sebepli ağız kokusu ise;

* Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda

* Şeker hastalığında(aseton kokusu)

* Böbrek yetmezliği

* Karaciğer yetmezliği

* Metabolizma bozuklukları

* Mide rahatsızlıkları

* Yemek borusu problemleri kaynaklı olabilmektedir,

Ağız kokusunun önlenmesi tabiki de mümkündür. Öncelikle ağız kokusunun tespit edilip,etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğim sebepler bu etkenlerden bazıları olabilir. Düzenli diş fırçalamadık sık su tüketimi(ağzın kurumasını engeller),uzun süre aç kalmama, gargara kullanımı,yardımcı ajanların(diş iplarayüz fırçası,köprü altı temizleyicisi) kullanımı, tükürük salgısını artıracak sakız kullanımı(mümkünse şekersiz),yoğurt tüketimi(içerisindeki probiyotikler sayesinde),tarçın veya karanfil tüketimi,burundan nefes alma(ağzın kuruması önlenir),sigara veya alkol kullanmama ağız kokusunu gidermek için uygulanabilir. Tüm bu tedavilerden sonra hastalarda ağız kokusu olmamasına rağmen hastalar ağız kokusu olduğunu düşünmekte ve de hissetmektedirler.Bu hastalar halitofobi teşhisi konulan hastalardır ve de psikiyatristlerden yardım almak gereklidir. Sağlıklı dişler,mutlu gülüşler,,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kanser Risk Faktörleri

Cts Oca 21 , 2023
Belli bir tür kansere yakalanma olasılığını artıran her şey risk faktörüdür. Sigara, alkol vb. gibi risk faktörleri kontrol edilebilirken, yaş, genetik özellikler gibi bazı risk faktörleri de kontrol edilememektedir. Pek çok risk faktörünün direkt olarak hastalığa neden olup olmadığı bilinmemektedir. Risk faktörleri, doktorların kansere yakalanma olasılığı yüksek kişileri teşhis etmesinde […]

Recent Post