İsimleri “akıllı” ama kilo yapıyorlar

Cep telefonları bağımlılığın yanı sıra oluşturdukları elektormanyetik etki ile doyma hissini azaltıyorlar.

Yapılan çalışmalar 1800 ve 2100 MHz elektromanyetik alanın açlık-tokluk hormonları, yeme davranışı ve obezite üzerine etkisini ortaya koydu.

Çalışmalarda iki ay süreyle deney hayvanlar söz konusu dalga boylarında elektromanyetik alana maruz bırakıldı. Bu durumdaki hayvanların açlık-tokluk hormonlarında ortaya çıkan değişiklikleri, kilolarında gelişebilecek değişimi incelediler.

Araştırmada, deney hayvanlarının bir grubuna bir ay boyunca 1800 MHz, ikinci gruba bir ay boyunca 2100 MHz, üçüncü gruba da iki ay boyunca 2100 MHz radyofrekans uygulandı ve radyofrekans uygulaması haftada altı gün yapıldı.
Araştırmalarda elektromanyetik alanın beynin iştah merkezi üzerine etkisi de araştırıldı.

İştah merkezi beyinde hipotalamik bölgededir. Bu bölgede iki tane merkez vardır, bunlardan bir tanesi açlık ve diğeri tokluk merkezidir.Bu merkezlerde bulunan en etkili hormonlardan ikişer tanesini incelendi.

Non-iyonizan ışınların, açlık-tokluk merkezlerini etkileyip insanların daha fazla yemelerine ya da yemeerine rağmen doyma duyularında gecikme yaşanıp yaşanmadığını araştırıldı.

Bunun için 1800 ve 2100 MHz elektromanyetik alanı taklit eden bir aygıtla fareler üzerinde araştırma yapıldı. Görüldü ki fareler elektromanyetik dalgalardan hem davranış olarak hem de hormonal düzeyde etkileniyorlar.’Türkiye’de cep telefonuyla ortalama konuşma süresinin ayda 4-4,5 saat olduğuna göre, bu süre dikkate alınarak farelere benzer sürede elektromanyetik alan uygulandı.

Araştırmanın sonunda elektromanyetik ışınların, iştahı azaltıcı ve tokluk hissi veren MSH isimli hormonun etkisini azaltarak doyma duygusunda gecikmeye neden olduğu bulundu.Buna göre, cep telefonlarının etrafa yaydığı ışınlara belli bir sürenin üzerinde maruz kalındığında, yemek yerken doyma duygusu normalden daha geç oluşuyor.

Doyma duygusu oluşmadığı için kişi sürekli yeme ihtiyacına giriyor. Dolayısıyla bu durum obeziteyi de tetikliyor. Çalışma sonuçları bilim dünyasına ilk defa gösterildi.Çalışmanın sonuçlarının uluslararası dergilerde yayınlanması için hazırlık yapılıyor.

 Kaynak: Mahmure

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bu kış kilo almayın

Sal Oca 7 , 2020
Kışın gelmesi hareketsizliği de peşinden sürüklüyor. Kapalı alanlarda uzun süre geçirmek iştahı tetikliyor. Ama tüm bu olumsuzluklardan sıyrılmak sizin elinizde. Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber, neden soğuk havalar iştah açıyor, kışı kilo almadan geçirmek için 5 kolay püf nokta, doğal iştah kesiciler, evde hareket etmenin yolları ve iştah kesen […]
Bu kış kilo almayın

Recent Post