Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kadın bedeninde estetik görünümü tamamlayan yapılardan biri de memelerdir. Vücut ölçümleri içinde omuzlar bel ve kalça oranında memelerin büyüklüğü bazen eksik kalabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Bazı kadınlarda memeler yapısal olarak küçüktür ya da memeler arasında asimetri söz konusudur (birinin diğerinden daha küçük olması gibi). Bazı kadınlarda ise doğuştan bir meme dokusu olmayabilmektedir.
Yani kadınlar pek çok nedenden dolayı meme büyütmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Meme büyütmek için günümüzde kullanılan en geçerli yöntem silikon protezlerdir. Meme büyütmede kişinin kendi yağ dokusu gibi dokuların kullanımı da mümkündür ancak bu yöntemin başarısı ve kalıcılığı silikon protezler kadar tatmin edici olmayabilmektedir.
Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilmektedir. Hangi protezin sizin için uygun olduğuna ameliyattan önce cerrahınız rehberliğinde karar vermeniz mümkündür.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatları hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.Meme protezinin yerleştirilmesi için 4-5 santimlik bir kesi yapılır. Bu kesi meme altı kıvrımı, meme baş alt kısmı ya da koltuk altı bölgesinde yer alabilir. Kesi yapılan yerden meme protezi meme dokusunun ya da göğüs kasının arkasına yerleştirilir. Daha sonra kesi yeri dikiş atılarak kapatılır. Dikiş izi tamamen geçmez ancak ufak bir izdir ve zamanla beli belirsiz hale gelir. Farklı dolgu maddeleri olan silikon meme protezleri vardır. Hangi protezin uygun olduğuna hastanın durumuna ve memenin dokusuna göre cerrahın rehberliğinde karar verilir.
Meme büyütme ameliyatları ortama 1 ila 2 saat sürmektedir.

Meme büyütme ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Meme büyütme ameliyatlarından sonra sütyen takılması ya da sargı uygulanması önerilir. Kendi kendine eriyen dikiş kullanılmadıysa ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır. Meme protezi göğüs kasının arkasına yerleştirilmişse ameliyattan sonra birkaç gün boyunca kol hareketlerinde kısıtlılık olması doğaldır. Şişlik, meme başında hissizlik ve morarmalar gözlenebilmektedir. Ancak tüm bu etkiler bir hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir. Meme büyütme ameliyatından sonra hastalarımız 3-4 gün içinde normal hayatlarına ve işlerine geri dönebilmektedir. Ancak hastalarımıza bir kaç ay boyunca ağır hareketlerden-egzersizlerden kaçınmasını önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Erken boşalma

Paz Kas 19 , 2023
Cinsel yaşamın başlangıcında erkeklerin çoğunda cinsel ilişki sırasında erken boşal­ma olur ve bu öğrenme sürecinin doğal bir aşaması sayılabilir. Cinsel­liği çok yoğun yaşadıkları ve kolay­ca uyarıldıkları için, orgazmı ertele­yerek kadın arkadaşlarının da orgaz­ma yaklaşmasını bekleyemezler. Deneyim kazandıkça çiftlerin ço­ğu eşlerin ikisi için de doyurucu bir sevişme tarzı bulur; bunun yolu […]
Alkol Cinsel Sağlık İçin Kolaylaştırıcı mı, Zorlaştırıcı mı?

Recent Post