Sağlıklı Bir Cilt İçin Altın Besinler

Makro ve mikro besin ögelerinin ihtiyaca uygun miktarda tüketimi sağlıklı bir cilt için altın kuraldır. Doğru bir beslenme planı hem sağlıklı bir beden, hem de sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir.. Parıldayan bir cilde sahip olmak için beslenmenizi değiştirmeniz gerekiyor olabilir…

1. Domates

Domates, likopen de dahil olmak üzere tüm ana karotenoidlere sahiptir ve bununla birlikte iyi bir  C vitamini kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda, antioksidanlar olan beta karoten, lutein ve likopenin cildi UV hasarından koruduğu ortaya çıkmıştır. Domatesin cilt üzerindeki diğer bir faydası da kırışıklıkların önlenmesine de yardımcı olmasıdır. Domates, karotenoidlerde yüksek olduğu için sağlıklı cildi korumak için iyi bir gıdadır. Domates gibi karotenoid açısından yüksek gıdaların, zeytinyağı ve peynir gibi yağ içeren gıdalarla beraber tüketilmesi önerilir. Bunun nedeni ise yağın karotenoidlerin emilimi hızlandırmasıdır. 

2. Yaban Mersini

Yaban mersini, vücudun daha fazla kolajen, cilde yapı ve dolgunluk veren bir protein oluşturmasına yardımcı olabilecek C vitamini ve antosiyanin açısından zengindir.  Yaban mersini, hücreye zarar veren serbest radikallerle savaşmada rol oynayan doğal bileşikler olan antioksidanlarda açısından yüksektir. Özellikle, yüksek miktarda güçlü antioksidan özelliklere sahip olan ve yaban mersine doğal mor-mavi rengini veren antosiyaninler olarak bilinen bitki bileşikleri içermektedir.  Yaşlandıkça, vücudunuzun serbest radikallerle savaşma yeteneğinde düşüş yaşanır. Bu durum, hücrelere, özellikle de cilt hücrelerine zarar verebilecek daha yüksek serbest radikal seviyelerine neden olur. Yaban mersini gibi antioksidan açısından zengin gıdaları tüketmek, ciltteki serbest radikalleri temizleme ve iyileşmeyi destekleme yetenekleri sayesinde daha yaşlanma belirtilerini azaltır ve daha iyi bir cilt kalitesi sağlar. Buna ek olarak yaban mersini tüketmek, ciltte kesik, leke ve yanık gibi yaraların iyileşmesine katkı sağlamaktadır. 

3. Somon

Somon, cilt sağlığını korumada rol oynayan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, cildin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Yeterli miktarda tüketilmeyen omega-3 yağ asidi ciltte kuruluğa yol açabilmektedir. Somonda bulunan omega-3 yağları, kızarıklığa ve akneye sebep olan iltihabı azaltır. Bununla birlikte cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı hassasiyetinde azalma sağlar.  Somon aynı zamanda cilt için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini bakımından zengindir. Vücuda yeterli miktarda E vitamini almak, cildin iltihaplanmanın ve serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olmada önemlidir. 

5. Ispanak

Ispanağı öğünlere eklemek cilt, saç ve kemik sağlığı için faydalıdır. Bunun nedeni ise yüksek besin değerine sahip olması ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmasıdır.  Ispanak, cilt parlaklığını artırmaya, yara izlerini veya güneş lekelerini iyileştirmeye ve ciltteki doğal bariyerin güçlendirilmesine yardımcı olmak için beraber çalışan A, C ve K vitaminleri gibi çeşitli vitaminleri içermesidir.  A vitamini cildin daha genç, daha sağlıklı ve daha nemli görünmesine katkı sağlamaktadır. Antioksidan C vitamini ise cilt görünümünü aydınlatmaya ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.  İçerdiği K vitamini ise ciltteki yaraları ve koyu lekeleri iyileştirmede etkili olur. 

6. Bezelye 

Bezelye, kolajen oluşumuna yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kolajen cildin sıkılığını ve parlaklığını korur. C vitamini ayrıca hücreleri serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı savaşta rol oynar. Flavonoidler, epikateşin, karotenoid, kateşin ve alfa karoten, yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olan antioksidanlardır.

7. Biber

Yeşil biberlerin antioksidan özellikleri, onları serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı özellikle etkili kılar. Bu dolmalık biber çeşidinde bulunan farklı antioksidan vitaminler, özellikle de C vitamini, cildin kolajen üretimine yardımcı olur. Bu da onu cildin sıkı ve sağlıklı olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda daha fazla hasara karşı bariyer görevi görür. Yeşil biberin besin içeriği döküntü, sivilce, akne ve diğer cilt problemlerinin tedavisi için de faydalıdır. Bununla birlikte antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir.  Sonuçta, öğünlere biber eklemek, yaşlanma belirtileri ile savaşmaya ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. 

8. Portakal

Portakal, cilt sağlığına iyi gelen gıdalardan biridir. İçerdiği yüksek sitrik asit sayesinde akne kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca, cilde doğal bir parlaklık veren peeling özelliklerine de sahiptir. C vitamini açısından zengin bir besin olan portakal, enfeksiyonla savaşan ve cildi toksinlerden arındıran antioksidan özelliklere sahiptir. Bununla birlikte kolajen üretimini arttırır ve yaşlanma belirtilerini kontrol etmeye ve daha sıkı bir cilt kazandırmaya yardımcı olur.  Portakalın içerdiği yüksek C vitamini, doğal nemlendirme özelliklerine sahiptir. Bu sayede de cildin nemi hapsetmesine yardımcı olur ve daha dolgun ve parlak cilt sağlar.

9. Çilek

Çilek polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar ve C vitamini, potasyum, folat ve manganez gibi vitamin ve mineraller içerir. Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen C vitamini, akne ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Çilekler, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilecek alfa-hidroksilik asit ile yüklüdür. Bununla birlikte çilek, koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu azaltmada etkili olan ellagik asit ve salisilik asit ve içermektedir. Salisilik asidin bir diğer özelliği de ciltteki gözeneklerin sıkılaştırması ve akne oluşumunu önlemesidir. Çilek, iltihap önleyici ve antioksidan özellikleri sayesinde yanıkları tedavi etmeye, cildi UV ışınlarından korumaya, cilt tonunu eşitlemeye ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.  

10. Greyfurt

Greyfurt, A vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca antioksidan bakımından zengindir ve yüksek su içeriğine sahiptir. Cildin dış tabakasını nemlendirir. Antioksidanlar ve C vitamini cildi çevrenin zararlı etkilerinden korur. Bunlara ek olarak, cilt kolajen üretimi uyarılarak daha pürüzsüz, dolgun ve daha elastik bir cilt sağlar. 

Sağlıklı bir Cilt için Neler Yapılmalı?

 • Antioksidan açısından zengin besinleri mevsiminde tüketmek.
 • Çay, kahve, gaz içecek, alkol tüketimini sınırlamak.
 • Düzenli yüz bakımı yapmak//yaptırmak.
 • Aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak.
 • Makyaj fırçaları, çantaları ve süngerleri temiz tutmak. 
 • Cildi temizliğinde ılık su kullanmak.
 • Cilt nemli tutulmalı ve cilt tipine uygun nemlendirici kullanmak. 
 • Yeterli miktarda su tüketmek.
 • Yüz havlusu ve yastık kılıfını sık sık değiştirmek.
 • Güneş kremi kullanmaya özen göstermek.
 • Stresi en aza indirmek.
 • Öğünlere sağlıklı yağlar eklemek.
 • Makyajı temizlemeden uymamak.
 • Yeterince uyumak.

Cilde İyi Gelen Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Astım atakları neden gece artar?

Çar Şub 16 , 2022
Astım, solunum yollarını tıkaması sonucu nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalık. En önemli belirtilerinden biri de özellikle uykudayken atakların artması. Astım kaynaklı ölümlerin yarıdan fazlası da geceleri yaşanıyor. Uykuda salgılanan melatonin yüzünden arttığı belirlendi Japon bilim insanları “Neden özellikle gece?” sorusunun cevabını buldu. Astımın neden gece saatlerinde daha kötü seyrettiği […]
astım atağı

Recent Post