Diş Sağlığı İçin Vazgeçmeniz Gereken Alışkanlıklar

Diş minesi vücudumuzdaki en güçlü yerlerden biri ama yine de aşınmalar olabilir. Tüm süt dişleriniz çoktan düştüğü için sonsuza dek sizinle kalacak dişlerinize çok iyi bakmalısınız.
Pek çoğumuz dişlerimizi etkileyeceğini düşünmeden bazı şeyler yaparız. Kısa vadede olmasa da uzun vadede dişlerinize zarar verebilecek, diş sağlığı için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklardan bir an önce kurtulmalı ve dişlerinize iyi bakmalısınız.

Koyu içecekler tüketmek

Kahve, siyah çay gibi içecekler dişlerinizin sararmasına neden olabilir. Bu içecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmak değil de kullanımı en aza indirmek çok önemli.

Yanlış diş fırçalamak

-Dişlerinizi çok sert fırçalamayın. Bu dişlerinize, diş etlerinize zarar verebilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.

-Dişlerinizi küçük dairesel hareketlerle fırçalayın. Fırçalama işlemini yaklaşık 2 dakika sürdürün ve ulaşılması zor noktalara da ulaştığınızdan emin olun.

-Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Asit içeren yiyecekler diş minesini zayıflatabilir. Bu nedenle fırçalamak ona zarar verebilir ve asidin dişlere daha da derinlemesine girmesine neden olabilir.

-Tek bir diş fırçasını çok uzun süre kullanmayın. Aksi takdirde daha az etkili olacaktır.

Dişlerle bir şeyi açmak

Dişlerinizi şişeyi açmak veya bir etiketi koparmak için bir araç olarak kullanmayın. Bu durum dişlerinizin kırılmasına neden olabileceğinden kesinlikle iyi değil.

Hatalı diş ipi kullanmak

Diş ipi kullanmak, diş eti hastalığını önleyerek yiyecek ve plak parçalarını çıkarmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar diş iplerini yanlış kullanarak, plağı diş etlerinin altına iterler.

Sürekli atıştırmak

Sık sık ara öğünler yerseniz, gıdalardaki asidin dişlerinizle temas etmesi ve dişlere zarar vererek çürüklere neden olması için daha fazla müsaade etmiş olursunuz.

Çok sık beyazlatmak

Dişlerinizi beyazlatmanın en güvenli yolu uzman bir diş hekimine gitmek. Beyazlatma ürünü almaya karar verirseniz ve işlemi kendi başınıza yaparsanız, nasıl doğru yapılacağını bildiğinizden emin olun. Aksi takdirde diş hassasiyetiniz artabilir ve hatta diş etlerinizi yakabilirsiniz. Özellikle diş çürüğü veya diş eti hastalığı gibi diş sorunlarınız varsa önce diş hekiminize danışın.

Koruyucu diş hekimliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İsveç Diyeti nedir? Nasıl Uygulanır?

Pts Oca 15 , 2024
Son zamanlarda giderek artan diyet reçeteleri oldukça akıl karışıklığına neden olabilir; fakat size iki hafta içinde en az yedi kilo verebileceğiniz bir diyetten bahsetsek nasıl olur? 13 gün boyunca uygulayacağınız İsveç diyeti fazla kilolarınızdan kurtulmanız için kısa zamanda etkili sonuçlar vadediyor.  İsveç diyeti nedir? İsveç diyeti iki hafta uygulandığında metabolizmanızı […]

Recent Post