Embriyo Donasyonu Nedir?

Genetik sebepler veya üreme hücrelerinde yaşanan sorunlardan dolayı embriyo donasyonu işlemine başvuru sayısı günümüzde oldukça artmakta. Hem annenin hem de babanın kısırlık problemi ile karşılaştığı durumlarda ilk başvurulan yöntemlerden biri embriyo donasyonu oluyor.

Eski zamanlarda, çiftlerin üremedeki sıkıntılarından dolayı çocuk sahibi olmalarına imkânsız gözüyle bakılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesi ve embriyo donasyonu işleminin gelişim sağlaması, çiftlerin çocuk sahibi olmalarını mümkün kılmıştır.

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu bir tüp bebek tedavisi uygulamasıdır. Hem annenin hem de babanın kısırlık problemi ile karşılaştığı durumlarda yapılır. İşlem, laboratuvar ortamında donörden elde edilen yumurtalığın, yine bir donörden elde edilen sperm ile döllenmesiyle beraber anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile olur.

Yumurta donasyonu işlemi, eski zamanlardan günümüze kadar etkinliğini korumuş bir yardımcı üreme yöntemidir. Anne adayının yumurtalarında yetersizlik ya da problem olduğundan dolayı, doğal yollar ile çocuk sahibi olamayanlara yumurta donasyonu işlemi uygulanır. Birçok tüp bebek merkezlerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde, insanlar çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşayabiliyorlar.

Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

  • Herhangi bir yol ile sperm ve yumurta elde edilemeyen durumlarda,
  • Genetik hastalıklardan dolayı herhangi bir şekilde sağlıklı çocuk doğma ihtimalinin olmadığı durumlarda,
  • Kendi yumurta ve spermleriniz ile sayısız denemelere rağmen verimli embriyo gelişmeyen ve hamilelik ihtimali olmayan durumlarda,
  • Çiftlerin erken menopoza girmiş veya sürekli düşükleri olan kadınlardan ve Azospermi hastası erkeklerden oluştuğu durumlarda,
  • Tüp bebek tedavilerinden sonuç alınmadığı durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İşlemde uygulanılan yöntemler ne kadar gelişmiş ve güvenilir olursa, başarı oranı da bir o kadar artacaktır.

İşlem Sonrasında Merkezde Ne Kadar Süre Kalınır?

Embriyo donasyonu işlemi oldukça detaylı ve kontrollü yapılması gereken bir işlemdir. Güvenilir tüp bebek merkezleri tarafından gerçekleştirilen bu işlemlerde en önemli nokta, kimlere bu işlemin uygulanması gerektiğidir.

Embriyo donasyonunda döllenme işlemi dışardan alınan hücreler ile yapıldığı için, çiftlerin uzun süre kalmalarına gerek yoktur. Döllenme gününün gelmesini beklemeyen çiftler, sadece 1 gece kalarak işlemleri halledebilmektedirler. 

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Spor Kalp Sağlığına Nasıl Etki Ediyor

Çar Mar 1 , 2023
Sporun düzenli yapıldığı takdirde kalp sağlığı açısından yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Kilo kaybını sağlaması, kan basıncı kontrolünü kolaylaştırması, diyabette kan şekeri kontrolünü iyileştirmesi, kan lipitlerini olumlu olarak etkilemesi kalp-damar sağlığı açısından yararlı etkilerdir. Egzersiz, kalbimizi, akciğerlerimizi, kemiklerimizi ve kaslarımızı güçlendirir. Enerjimizi artırır, kilomuzu ve kan basıncımızı kontrol etmemize yardımcı olur. Stresle başa […]

Recent Post