Tuzu Azalt, Yaşam Kaliteni Arttır!

Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok sorunun temelinde yer almaktadır. Tuz tüketimini azaltarak ve hatta mümkünse minimuma indirerek kemik erimesi, mide kanseri, böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Tuz Neden Zararlı Olabilir?

Vücudun kan basıncının artmasına sebep olan etmenlerin başında tuz gelir. Aşırı tuz tüketimi vücudun su tutma oranını artırarak arterlerde gereğinden fazla baskıya ve dolayısıyla kan basıncının artmasını yani yüksek tansiyonu meydana getirir.

Yüksek Tansiyonun Sonuçları Nelerdir?

Yüksek tansiyon damarlarımızın duvarlarının gerilmesine ve tıkanmasına yol açar, bu da en yaygın hastalık ve ölüm nedenlerinden biri olan inme ve kalp krizi riskini artırır. Yüksek tansiyon kalp kaslarının da gerilmesine sebep olur ve bu yüzden kalp kanı dolaştırabilmek için daha fazla baskı uygulamak durumunda kalır buna da halk dilindeki adıyla kalp yetmezliği denir. Tedavi edilmediği takdirde, yüksek tansiyon göz sağlığını da etkiler, böbrek yetmezliği ve başka çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Yapılan araştırmalar günlük tuz tüketimi miktarının 4 ile 6 gr arasında sınırlı kalması gerektiğini belirtir. Bu da hemen hemen 1 çay kaşığı tuza denk gelir. Yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı şikayeti olan kişilerinse 4 gramdan daha az tuz tüketmesi tavsiye edilir. Ancak unutmamalı ki yediğimiz besinlerin hemen hemen hepsi tuz içerir ve dolayısıyla günlük sodyum ihtiyacımızı karşılar. Yine de yemeklerine tuz katmak istersen, sofra tuzuna nazaran daha doğal ve sağlıklı olan deniz veya kaya tuzunu tercih edebilirsin.

Tuzu Nasıl Azaltabiliriz?

Her gün tükettiğimiz ekmek, peynir gibi gıdaların birçoğu ihtiyacımız olan günlük tuz miktarını zaten karşılamaktadır.

  • Tuzu azaltmak için ilk olarak bisküvi ve türevi atıştırmalık gıdalardan uzak durmalısın.
  • Tuzsuz yemekler tatsız oluyor deme. Öncelikle bu fikre kendini ve damak tadını alıştırman için yemeklere kattığın tuz miktarını peyderpey azalt.
  • Tuz yerine baharat ve ot tüketmek de tuzu azaltmaya yardımcı olur. Yemeğe tuz yerine kekik, pul biber, karabiber gibi baharatlarla destekleyebilirsin.
  • Salam, sucuk gibi işlenmiş gıdaları ve pizza gibi hamur işleri tüketmemek vücuda gereksiz tuz yüklenmesinin önüne geçer.

Çin Tuzu Yasaklanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Volümetrik Diyet Nedir?

Cts Ara 5 , 2020
Volümetrik diyet diğer bir ismi ile Hacim Diyeti, US News & World Report’un yayınladığı 2020’nin En İyi Diyetleri listesinde 5. sırada yer almaktadır. Volümetrik diyet düşük kalori yoğunluğuna sahip bir beslenme planıdır. Su içeriği yüksek, kalori yoğunluğu düşük yiyecekler tüketerek açlık hissini azaltmayı amaçlar. Bu diyetin öncülüğünü Pennsylvania Eyalet Üniversitesi beslenme profesörü Barbara Rolls […]
Volümetrik diyet

Recent Post