Chia Tohumunun Faydaları

Son yıllarda oldukça popüler olan chia tohumu özellikle bitkisel beslenen ve proteini yüksek karbonhidratlı yiyecekler arayanların favorisi. Peki chia tohumu nedir, chia tohumunun faydaları nelerdir?

Chia Tohumu Nedir?

Salvia hispanica olarak da bilinen, nane ailesibe mensup anayurdu Güney Amerika olan chia tohumu çiçekli bir bitki türüdür. Chia, Maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Alvia Hispanica bitkisinden elde edilen minik siyah tohumları olan bir besin ürünüdür. Genellikle  siyah veya beyaz renklidirler, iki renk arasında önemli bir besinsel fark yoktur. Mineral, vitamin, omega-3 yağları ve protein bakımında çok zengindir. Kadınlar için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir lif ve antioksidan kaynağıdır.

chia tohumu

Chia Tohumunun Faydaları

– İçeriğinde bolca bulunan Omega 3 asitleri sayesinde beyni korur ve kanserli hücrelerin oluşumu engellemeye yarar. Bazı kanser türlerinden koruduğuna dair çok sayıda araştırma bulunmaktadır.

– Düzenli chia tohumu tüketmenin diyabet riskini azalttığı bilinmektedir.

– İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir.

– Kolesterolü ayarlama ve tansiyonu düşürme gibi özellikler sayesinde kalp sağlığı için de yararlıdır.

– Kemik sağlığı açısından da içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun vücut tarafından işlenmesine yardımcıdır. Chia tohumu sütte yaklaşık beş kat daha fazla kalsiyum içerir.

– Meme ve rahim ağzı kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığı bulunmuştur.

– Hamilelikte de vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve bebeğin beyin gelişimini sağlar.

– Zayıflamaya yardımcı etkisi büyüktür. Yüksek lifli bir gıda olduğundan uzun süren tokluk hissine yol açar ve kalorisi düşüktür.Bu nedenle, sıvılarla beraber tüketildiğinde midede uzun süre doygunluk hissi yaratmaktadır.

– Düzenli kullanımda kabızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine destek olmaktadır.

– Kan şekerini dengede tutmaktadır.

Chia Tohumunun Zararları ve Yan Etkileri

Chia tohumu ile ilişkili çok az yan etki vardır. Yüksek lif nedeniyle çok fazla tüketmek mide rahatsızlığına neden olabilir. Gereğinden fazla tüketildiğinde, aşırı lif alımından dolayı karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi zararları olabilmektedir. Ayrıca ülser hastalarının bu besini kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Ağırlığının 10-12 katı su emebildiği için bol su ile tüketmek önemlidir.

Küçük çocuklara chia tohumu verilmemelidir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Çiçekli bir bitkinin tohumu olan chia tohumu farklı şekilde tüketilmektedir. Bunlar sıvının içinde bekletme, öğütme ve çiğ halde tüketme olarak çeşitlere ayrılmaktadır. İlki bir sıvının içinde bekleterek tüketmektir. Bu yöntem en bilinen yöntemdir. Chia tohumunu bir sütün, Sütün, yoğurt ya da suyun içerisinde bekleterek tohumların şişmesini ve sıvıyı içine çekmesini beklemektir. Bu beklenen chia tohumları jel bir kıvam almaktadır, daha sonra lezzetli bir şekilde puding gibi tüketebilirsiniz.

Chialı Puding

Bir diğer yöntem ise onu çiğ çiğ tüketmek. Salatalarınızın, tatlılarınızın üzerine, yemeklerinizin içerisine serpiştirerek tüketebilirsiniz.

Bu faydalı tohumun kalorisi; 10 gramında 49 kcal olarak bilinmektedir. Besin değeri ise; %33 protein, %13 protein, %54 yağ içermektedir.

Kilo almayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yeni doğmuş bebeklerde ishal

Per Tem 30 , 2020
Yeni doğmuş bebeklerde “ishal” salgınına hastanelerde bebekler için ayrılmış bölümlerde rastlanır. İshal adı da gösterdiği gibi, hastalığın en önemli tarafıdır. Koli basili denilen bir mikroptan ileri gelmektedir. E. Coli genel olarak insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunan tıbbi adı Escherichia Coli olan bir bakteridir. Koli basili olarak da bilinen bu bakteriler […]
Yeni doğmuş bebeklerde salgın ishal

Sağlık Gündeminde Ne Var?

Recent Post