Migrenin Nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Uzmanlar, güneş ışığının eksikliğinden ortaya çıkan D vitamini eksikliği takviye yapılmadığı takdirde migrene sebep olduğu konusunda bir araştırma sonucuna ulaştı. 

Yapılan bir araştırmaya göre güneş ışığı eksikliği çocuklarda ve gençlerde migreni tetikliyor olabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi ve baş Ağrısı migrenin en sık görülen belirtileridir. Bazı ilaç ve ağrı kesiciler bu belirtilerin azalmasına yardımcı olsa da, hastaların hepsine yardımcı olamıyor.

Migreni olanların D vitamini yetersiz çıktı

Migreni olan çocuklar ve gençlerin vitamin seviyelerinin ölçülmesi sonucunda, D ve B2 vitamini eksikliği ve CoQ10 adlı, vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi gıdaları enerjiye dönüştürmek olan enzimin yetersiz olduğu bulundu. Gelecek araştırmalarda vitamin takviyelerinin yardımcı olup olmayacağının belirlenmesi umuluyor.

D ve B2 vitamini nelerde bulunur?

D vitamini, vücut güneş ışığına maruz kaldığında derimiz tarafından üretilir. D vitamini ayrıca balık ve yumurta gibi besinlerde de bulunur.

B2 vitamini (riboflavin) ise süt, yumurta ve pirinçte bulunur. B2 vitamini katarakt ve benzeri birçok göz ve sinir sistemi hastalıklarının önlenmesinde rol alır.

CoQ10 enzimi ise vücüdumuzda karaciğer tarafından üretilir ve yemeklerden aldığımız şekeri enerjiye dönüştürüp vücudumuzda bu enerjiyi depolar. Bu enerji depolanması ise nefes almamız, kaslarımızın kasılması ve sindirim için önemli bir gerekliliktir.

Araştırmada migrenli hastaların kanındaki D vitamini, riboflavin, CoQ10 ve folik asit seviyelerinin düşük olduğu tespit edildi. Bu maddelerin migrenin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Vitamin takviyesi almak migreni önlemekte işe yarar mı?

Değerleri düşük çıkan hastaların birçoğuna migren önleyici ilaçlar verilirken, az sayıda hastaya vitamin takviyesi verildi. Bundan dolayı uzmanlar, takviyenin migreni önlemede kullanılıp kullanılamayacağına karar veremiyor. Uzmanlar bu konuda başka araştırmaların da yapılacağını belirtiyor.

Tiroid Nodülleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tiroid Nodülleri

Çar Eyl 16 , 2020
Tiroid nodülleri tiroid bezi içinde oluşan ve bezin normal dokusuna benzemeyen leblebi veya ceviz büyüklüğünde olabilen anormal dokulardır. Nodüller için en önemli endişe konusu % 5’inde tiroid kanseri olmasıdır. Nodüllerin % 50’si tek nodül, % 50’si çok nodül (multipli nodül) olarak bulunur. Tek nodül veya çok nodül de olsa kanser […]
Tiroid Nodülleri

Recent Post