Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Kış aylarında çok fazla dikkat çekmese de, özellikle yaz aylarında ve tatil dönemlerinde son derece kötü bir görünüme neden olan topuk çatlakları, görüntüsü nedeniyle sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Topuk çatlaklarının ana nedeni, ciltte yaşanan yüksek seviyedeki kurumadır. Çatlamanın temel nedenleri, aşırı kilo, topuklu ayakkabı giymek ve su tüketiminin az olması ya da uzun süre ayakta kalınması gibi  sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak sıvı tüketimi, topuklu ayakkabının az sıklıkta giyilmesi ve aşırı kilodan uzak durmak, topuk çatlaklarından da uzak durmanızı sağlayacaktır. Topuk çatlaklarından uzak kalmak için bir çok bakım çeşidi bulunmaktadır.

Şimdi bu bakım çeşitlerine kısaca bir göz atalım;

Nemlendirici Krem

nemlendirici krem

Topuk kısmında oluşan kötü görünümlü çatlaklardan kurtulmanın en kolay yöntemlerinden birisi, nemlendirici kremdir. Nemlendirici krem sürmeyi bir alışkanlık haline getirir ve günlük olarak rutin işlemleriniz arasına alırsanız, topuk çatlaklarından kurtulmanız da o kadar kolay olacaktır. Her gün, yatmadan önce nemlendirici krem yardımıyla topuklarınızı ovmalı ve nemlendiricinin gece boyu cildinizde kalmasını sağlamalısınız. Bu işlemi her gün tekrarlamanız durumunda, bir süre sonra topuk çatlaklarının geçtiğini göreceksiniz.

Vazelin

Nemlendirici kremler gibi vazelin de, topuk çatlaklarını önlemek ve onları tedavi etmekte vazgeçilmezdir. Vazelin, cilt üzerinde yoğun bir nemli tabaka oluşturacak ve kurumalardan dolayı ortaya çıkan topuk çatlaklarına meydan okuyacaktır. Vazelin sürme işlemini, nemlendirici krem işleminde anlattığımız gibi yapar ve gece, cildinizin nemli kalmasını sağlarsanız, çok daha yumuşak topuklara sahip olacak ve topuk çatlaklarından kurtulacaksınız.

Bal ve Zeytinyağı Kürü

Bal ve Zeytinyağı Kürü

Bitkisel ürünler ve doğal ürünler kullanarak, topuk çatlaklarından kurtulmanın bir takım yolları bilinmektedir. Bu yolların başında ise, zeytinyağı ve bal kürü gelmektedir. Bir çay kaşığı balı, bir yemek kaşığı zeytinyağı karışımıyla, ortaya topuk çatlaklarının düşmanlarını çıkarmış olacaksınız. Bu karışımı, her gün düzenli bir şekilde topuklarınıza uygulayarak, ortalama 20 dk süreyle bekletmeli ve sonrasında yıkamalısınız. Yapacağınız bu karışım sayesinde hem ayaklarınızda oluşabilecek enfeksiyonlara ”dur” diyecek, hem de bir süre sonra topuk çatlakları kelimelerini hayatınızdan çıkarmış olacaksınız.

Limon

Öncelikle büyük boyutta bir limonu ortadan ikiye ayırın ve ayaklarınızda sertleşen ya da çatlayan bölümlere ovarak iyice sürün.
Ardından da limonu topuğunuza sabitleyip üzerine çorap giyin. En az 1 saat boyunca bu şekilde ayağınızda kalması gerekiyor. Dilerseniz, yatacağınız zaman koyup bu şekilde uyuyabilirsiniz.
Limon içindeki asitler, ayağınızda sertleşen ve çatlayan derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

Limonu ayağınızdan çıkardığınızda ılık su ile iyice durulayıp, nemlendirici krem veya vazelin sürün. Limon yöntemi düzenli bir şekilde uygularsanız, ayaklarınızdaki çatlaklardan kurtulabilir ve yeni çatlak oluşumlarını engelleyebilirsiniz.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel bir çok yağ, topuk çatlaklarına iyi gelmektedir.

Bitkisel bir çok yağ, topuk çatlaklarına iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı, susam yağı, zeytinyağı ve hidrojenleşmiş olan bir çok bitkisel yağlar, topuk çatlaklarını tedavi etmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda yazan tüm doğal işlemleri, gece yatmadan önce yaparsanız çok daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Bu yöntemler, topuk çatlaklarınızın iyileşmesi veya topuk çatlağı önleme amaçlı kullanılacaktır. Fakat bu ürünlerin, doğal ürünler yani saf ürünlerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Örnek olarak, piyasada çok ucuza satılan balları kullanarak, topuk çatlaklarını tedavi etmek isterseniz pek fazla olumlu sonuç alamazsınız fakat doğal bal yardımıyla yapacağınız uygulamalarla, kısa zamanda çok yol kateder ve topuk çatlaklarından çok daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

İsimleri “akıllı” ama kilo yapıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Sal Tem 19 , 2022
Özellikle yaz ayları yaklaşırken, biz kadınları selülit telaşı sarar. Mini elbise, bikini, şort, mayo ve etekler gardroplarda ilk sıraya çıkarılacak fakat bacaklardaki portakal kabuğu görünümü buna engel oluyor. Peki selüliti nasıl azaltabiliriz, işte selülitten kurtulmanın yolları.. Diyetisyen Melda Demiröz, selülitten kurtulmanın yollarını adım adım anlattı. Şekerden Uzak Durun “Esmeri, beyazı, […]
selülit

Recent Post