Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri

Sağlıklı bir bedene giden yol dengeli bir beslenme, yeterli egzersiz ve dinlenmeden geçer. Bu üç maddeden bir tanesi eksik kalırsa istediğimiz bedene ulaşmamız daha uzun süre alacak. Sadece egzersiz yaparak sıkılaşma çok gerçekçi bir çözüm değil. Haberimizde en çok zorlanılan beslenme konusu hakkında da bazı tüyolarımız olacak.

Önerilerimiz egzersiz maddesini fazlasıyla karşılayacak ve alacağınız sonuçları maksimum düzeye çıkartacak. Önerilerimizi uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın.

Sıkılaşma mı, incelme mi..?

En çok karıştırılan bu iki konuyu kafanızda netleştirerek başlamakta fayda var.

İncelmek, kilo vermek anlamına gelir yani 65 kilodan 55 kiloya düşerseniz incelmiş olursunuz. Fakat incelmek size her zaman istediğiniz görüntüyü vermeyebilir. Kilo vermek size yağ yaktıracaktır ama kaslarınızın bir kısmı bu yöntemle eriyebilir.

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 4

Sıkılaşmak isterseniz yağ yakmalı ve aynı zamanda kaslarınızı da geliştirmelisiniz. Bunu başarabilmenin de tek yolu egzersiz yapmaktır.

Ayrıca çalıştırdığınız kaslarınız aldığınız düşük kalori ile birlikte daha sıkı ve kıvrımlı gözükecek, bu da belinizin olduğundan daha ince durmasını sağlayacak.

“Ya erkeksi bir fiziğe sahip olursam?”

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 5

Bu konu hakkında pek çok kadın ağırlık kaldırmaya mesafeli yaklaşıyor ve egzersiz yapmıyor. Bu sebeple de çoğu kadın istenilen vücudu bir türlü elde edemiyor.

Ağırlık kaldırmak sizi “daha erkeksi” yapmayacak aksine sıkılaştıracak.

Bunun sebebi; kas gelişiminde en temel gereksinimlerden biri olan testosteron hormonunun kadınlarda çok fazla salgılanmaması. Bu durum onların erkeksi bir fiziğe sahip olmalarını engeller.

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 6

Bu noktada şunun ayrımını yapmakta fayda var; siz sıkılaşırken yağ yaktıkça direkt olarak beliniz incelmeyebilir. Çünkü vücudunuz genetik olarak nereden kilo vermeye yatkınsa, oradan inceleneceksiniz.

Tabii ki yağ yakıp kaslarınızı sıkılaştırmak için de ağırlık egzersizi ile birlikte kalori açığı yaratacak bir diyete ihtiyacınız var.

Kalori açığının yaratılabilmesi için; gün içinde aldığınız kalori Bazal metabolizma hızınızdan (BMH) düşük olmalı.

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 8

Tüyo 1 : Yeşil Sebzeler

Eğer iştahınızı durdurmakta zorlanıyorsanız yeşil sebzeleri diyetinize dahil etmelisiniz. Çünkü hem çok düşük kaloriye sahipler, hem de yüksek hacimleri sayesinde midenizde çokça yer kaplar ve tokluk hissini uzun tutarlar. Ayrıca lifli ve antioksidan etkisine de sahip oldukları için ödem atmanıza yardımcı olur.

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 9

Tüyo 2 : Bol Su Tüketin

Tıpkı yeşil sebzeler gibi midenizde yer kaplayacak ve bu sayede tokluk hissini size uzun süre yaşatacak su, aynı zamanda ödem atımı için de güçlü bir silah.

Açlık hissi yaşadığınızda gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için birkaç yudum su için. Eğer açlık hissiniz geçtiyse vücudunuz sussuz kalmış olabilir.

Fakat hala açlık hissi yaşıyorsanız öğün yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Sıkılaşma için Egzersiz Önerileri

Listede yer alan hareketleri ağırlıklar ile yapmaya özen gösterin.

1.  SQUAT 

  • 4 set / 8-10 tekrar

2. ROMANIAN DEADLIFT

  • 4 Set / 8-10 Tekrar

3. DONKEY KICK

  • 4 Set / 12-15 Tekrar

4.  WALL SITTING 

  • 4 Set / Maksimum süre

5.  HIP ABDUCTION

Kadınlar için sıkılaşma yöntemleri - 15
  • 4 Set / 12-15 Tekrar

5 Egzersiz İle Koltuk Altı Yağlarınızdan Kurtulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Covid-19 aşısı hamileleri ve bebeklerini ne kadar koruyor?

Paz Şub 20 , 2022
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından paylaşılan yeni verilere göre, hamilelik sırasında Covid-19 aşısı yaptırmak, hem anne hem de bebek için güçlü koruma sağlıyor. CDC’nin yeni raporunda, hamilelik sırasında iki doz mRNA (Moderna veya Pfizer/BioNTech) aşısı alan annelerden doğan bebeklerin, yaşamlarının ilk altı ayında Covid-19 ile hastaneye yatma […]
hamilelere covid aşısı

Recent Post